Exploring the effect of place attachment on the impacts of tourism to determine Sivas residents' support for tourism development
Sivas halkı'nın turizme olan desteğini saptamak amacıyla yer aidiyetinin turizm etkileri üzerindeki ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 823286
  2. Yazar: FURKAN ATASOY KARACABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH ERUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yerel halkın turizm etkilerine olan algıları ve onların turizm gelişmelerine yönelik tutumları turizm literatüründe sıklıkla incelenen konular arasında yer almaktadır. Özellikle turizm faaliyetlerinin yoğun olmadığı ve turizmin henüz gelişmediği destinasyonlarda yaşayan yerel halkın algılarının belirlenmesi sürdürülebilir turizm gelişiminin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle çalışma, turizm gelişmelerini destekleme niyetini belirlemek ve literatürdeki boşluğu doldurmak için iki farklı yapıyı (yer aidiyetliliği ve turizmin etkileri) birlikte kullanmayı amaçlamaktadır. Araştırmada oluşturulan anket formları aracılığıyla 450 katılımcıdan veri toplanmış, SPSS ve AMOS istatistik pragramı ile analizi yapılmıştır. Önce faktör analizi, daha sonra yapısal eşitlik modeli uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yer aidiyetliği ile turizm gelişimini destekleme niyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, yer kimliği ve destekleme niyetinin anlamlı bir şekilde belirlendiği tespit edilmiştir. Ayrıca, yer bağlılığı faktörlerinde (yer kimliği, yer bağımlılığı) hem olumlu hem de olumsuz etkilerin belirleyici olduğu ve ayrıca ikamet edenlerin destekleme niyetleri ile davranışsal destekleme arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın son kısmında daha sonraki çalışmalara yönelik öneriler getirilmiş ve kısıtlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Residents' perceptions of tourism impacts and their attitudes toward tourism development are among the topics that are frequently examined in the tourism literature. In particular, it is of great importance to determine the perceptions of the residents in the destination where tourism activities are not intense and tourism is not developed yet, in terms of ensuring sustainable tourism development in the destination. Therefore, this study aims to use two different structures (place attachment and the impacts of tourism) together to determine the intention of supporting tourism developments and fill the gap in the literature. The data were collected from 450 participants through the questionnaire forms created in the study and the analysis was carried out with SPSS and AMOS statistics programs. First, factor analysis was applied and then the structural equation model was used. According to the results of the study, while there is no significant relationship between place dependence and intention to support tourism development, it has been determined that place identity and intention to support are determined in a meaningful way. In addition, it has been determined that both negative and positive impacts are predictors of place attachment factors (place identity, place dependence) and there is a significant relationship between residents' intention to support and behoviral support for tourism development. The suggestions for future studies and the limitation of the current study are presented at the end of this study.