An exploration of the anatolian pedagogy in relation with two alternative pedagogies: montessori method and waldorf pedagogy
Anadolu pedagojisi'nin montessori metodu ve waldorf pedagojiyle ilişkilendirilmesi
  1. Tez No: 823374
  2. Yazar: DERYA KESKİNPALTA
  3. Danışmanlar: DR. HELEN KNOWLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Bristol
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, yoğun bir literatür taraması yoluyla gerçekleştirilen kütüphane temelli bir araştırmadır ve alternatif pedagojilere anlayış kazanmak amacıyla özellikle Anadolu Pedagojisi'ni (AP) incelemek için akademik ve akademik olmayan birçok yayının incelenmesiyle yürütülmüştür. Çalışma, Pedagoji'nin genel tanımının bir özetini içeren bir bölümle başlar, ardından iki yaygın pedagoji yöntemi olan Montessori Metodu ve Waldorf Pedagojisi üzerine odaklanan ve neden etkili alternatif pedagojiler haline geldikleri tartışması ile devam eder. Anadolu pedagojisi, Türkiye'de henüz tanınmayan yeni bir eğitim yöntemi olarak özellikle vurgulanacaktır. Ayrıca, bu pedagojiyi özel ve inanç aşamasından, diğer alternatif pedagojilere olan ilişkisine ve ebeveynlerin ve öğretmenlerin çocukların yaşamlarını Anadolu pedagojisi aracılığıyla nasıl şekillendirebileceğine dair bir bölüm bulunacaktır. Anadolu pedagojisinin etkenlerini kapsayan ve analiz eden bir bölüm de, kültür ve geleneklerden türeyen bir eğitim yönteminin yeni bir boyutunu göstermek amacıyla yer alacaktır. Son olarak, Anadolu pedagojisinin alternatif pedagojilere göre bir tanımı ve kültürün herhangi bir eğitim sistemi için güçlendirici bir faktör olabileceği bir bölüm bulunacaktır. Bu çalışma, AP'nin etkililiği üzerine gelecekteki araştırmaları teşvik edecek alanları vurgulayacak ve derinlemesine araştırma yapmak için deneysel çalışmalar yoluyla AP'yi kapsamlı bir şekilde incelemeye olanak sağlayacaktır. Bu çalışmanın, Türkiye'deki eğitim sistemlerinde AP'nin etkililiği üzerine daha fazla çalışmanın yolunu açacağını umuyorum.
Özet (Çeviri)
This study is a library-based research which was conducted through intensive literature review of variety of academic and non-academic publications with the purpose of having an understanding in alternative pedagogies and specifically exploring Anatolian Pedagogy (AP). The study starts with an overview of the general definition of Pedagogy, then it is followed by a discussion that focuses on the current two of well known pedagogies, Montessori Method and Waldorf Pedagogy and why they became effective alternative pedagogies. There will be a particular emphasis on Anatolian pedagogy as a new educational method which is yet to be recognised in Turkey. Moreover, to explore this pedagogy from the phase of custom and belief, and also from its relation to other alternative pedagogies and to discuss how parents and teachers can shape the life of children through Anatolian pedagogy; there will be a section that covers and analyse the factors of Anatolian pedagogy to show a new dimension of an educational method that stems from within culture and traditions.Finally, there will be a description of Anatolian pedagogy with relation to alternative pedagogies and how culture can be a strengthening factor to any educational system. This study will highlight areas and encourage future research through experimental study to deeply investigate and throughly explore AP. I am optimistic that this study will pave the way for further studies on the effectiveness of AP on educational systems in Turkey.