Âşık tarzı Türk şiirinde dünyanın fâniliği
The mortality of the world in Âşık style Turkish poems
- Tez No: 823372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanoğlu var olduğu andan itibaren duygu ve düşüncelerini çeşitli yollarla ifade etmeyi tercih etmiştir. Duygularını ifade etmek için insanlığın ilk verimleri mağara duvarlarına çizilen resimler yahut şekil, biçim kaygısından uzak, birbiriyle kafiyeli kulağa hoş gelen sözler olmuştur. Her geçen gün yaşamı ilkellikten medeniliğe evrilen insan zamanla estetik hassasiyeti de göz önünde bulundurarak sanat ürünleri meydana getirmiştir. Kimi zaman yazılı yahut çizerek ifade ederken kimi zaman da sözlü olarak ortaya koymuştur. Çalışmamızın temelini oluşturan ve kökeni dini ritüellere dayanan âşıklık geleneği zaman içinde tavır değiştirerek toplumsal değişim ve gelişmelere ayak uydurmak suretiyle halkın duygularının düşüncelerinin sesi olma misyonunu üstlenmiştir. Bulundukları toplumun sözcüleri olan âşıklar bazen dini bazen sosyolojik bazen bireysel birçok temada şiirleriyle ön plana çıkmışlardır. Bu çalışmada şiirlerdeki içerik ve anlamın görünen cephesinin ötesinde bulunan ve kapalı olan manayı çözümleme sürecini anlatan“hermenetuik”yöntemi esas alınmıştır. Bu bağlamda Türk şiirinin önemli temalarından biri olan dünyanın fâniliği/geçiciliği izleğinin âşık tarzı Türk şiirinde kullanım boyutları irdelenmiştir. Şiirlerde dünyanın fâniliği genel olarak“dünya Sultan Süleyman'a kalmadı sana da kalmaz”mahiyetinde işlense de şiirlerin yazıldıkları döneme, şâirlerin biyografilerine bakılarak tahlil edildiğinde bu tekdüzeliğin aşıldığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Âşık Tarzı Türk Şiir Geleneği, Fânilik- Bâkilik, Varlık-Yokluk, Ölüm
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human existence, people have preferred to express their emotions and thoughts in various ways. The first expressions of humanity to convey emotions were drawings on cave walls or rhyming words that sounded pleasant, devoid of concerns for form and shape. As human life evolved from primitiveness to civilization, individuals also created works of art while considering aesthetic sensibilities. They expressed themselves through writing or drawing at times and through oral means at other times. The tradition of minstrelsy, rooted in religious rituals, gradually transformed to adapt to social changes and developments, assuming the mission of being the voice of the people's emotions and thoughts. These minstrels, who were the spokespersons of their communities, emerged prominently with their poems in various themes, sometimes religious, sometimes sociological, and sometimes individual. In this study, the hermeneutic method, which focuses on the process of deciphering the hidden meanings beyond the apparent content and significance in poetry, is employed. Within this context, the dimensions of the theme of the transience/impermanence of the world, which is one of the fundamental issues in Turkish poetry, are examined within the context of minstrel-style Turkish poetry. Although the transience of the world is generally depicted in poems with expressions like“The world did not belong to Sultan Süleyman, it won't belong to you either,”it has been determined that this uniformity is transcended when analyzed based on the era in which the poems were written and the biographies of the poets. KEY WORDS: Âşık Style Poetry Tradition, transiency- eternal, presenceabsence, death