Kolesistit nedeniyle kolesistektomi yapılan hastalarda mide vesafra kesesi mukozasında h.pylori araştırılması
Investigation of h.pylori in the mucosa of the stomach and gallbladder in patients undergoing cholecystectomy due to cholecystitis
  1. Tez No: 823397
  2. Yazar: ÖZHAN ÇETİNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT İPEKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Son zamanlarda Helicobacter pylori (H. pylori) varlığı safra yollarında keşfedilmiştir. Bu çalışmada, H. pylori ile safra kesesi hastalıkları ve üst gastrointestinal semptomlar arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Bunun için semptomatik kolelitiazis nedeniyle ameliyat olan hastaların safra kesesi ve mide mukozasındaki H. pylori varlığını araştırdık. Yöntemler: Semptomatik kolelitiazis nedeniyle kolekstomi geçiren 105 hasta, dispeptik semptomlar nedeniyle üst gastrointestinal endoskopik prosedüre tabi tutuldu ve bu çalışmaya dahil edildi. Üst gastrointestinal endoskopik biyopsi ve kolekstomi patoloji örnekleri, Toluidine blue (T. blue) ve Warthin starry (W. starry) immünhistokimyasal boyama yöntemleri kullanılarak H. pylori varlığı açısından değerlendirildi. Sonuçlar: H. pylori, 28 hastanın safra kesesi örneklerinde (%26,7) ve 37 hastanın (%35,2) mide mukozasında pozitif bulundu. Mide mukozasındaki H. pylori pozitifliği ile safra kesesi örnekleri arasındaki ilişki araştırıldı ve ilişkili olmadığı bulundu (p>0.05, r=0.051). H. pylori ayrıca herhangi bir özgün safra kesesi patolojisi ile ilişkilendirilmedi. Tartışma ve Sonuç: Safra kesesinde H. pylori varlığı ortaya çıkarılmış olmasına rağmen, H. pylori ile safra kesesi taşlarının oluşumu arasındaki ilişkiyi göstermek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The presence of Helicobacter pylori (H. pylori) in biliary tract has recently been discovered. In this study, we aimed to demonstrate the relationship between H. pylori, gallbladder diseases and the upper gastrointestinal symptoms by investigating the presence of H. pylori in the mucosa of the gallbladder and stomach in patients operated for symptomatic cholelithiasis. METHODS: 105 patients underwent cholecystectomy for symptomatic cholelithiasis and underwent upper gastrointestinal endoscopic procedure for dyspeptic symptoms were included to this study. Pathology specimens of the upper gastrointestinal endoscopic biopsy and cholecystectomy were evaluated for the presence of H.pylori using immunohistochemical staining methods with Toludine blue (T. blue) and Warthin starry (W. starry). RESULTS: H. pylori was found to be positive in the gallbladder specimens of 28 patients (26.7%), and in the gastric mucosa of 37 (35.2%) patients. The relation between H. pylori positivity in the gastric mucosa and gallbladder specimens were investigated and found to be not related (p>0.05, r=0.051). H. pylori was also found to be not associated with any specific gallbladder pathology. DISCUSSION AND CONCLUSION: Although the presence of H. pylori in gallbladder was revealed, we are in need of further studies to demonstrate the relation between H. pylori and the formation of gallbladder stones.