The effect of the economical crisis of 2007 to the container linershipping in Spain, Turkey and Greece
2007 yılındaki ekonomik krizin İspanya, Türkiye ve Yunanistan'daki konteyner lıner taşımacılığına etkisi
- Tez No: 823475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ XAVIER MARTINEZ DE OSES, DR. ÖĞR. ÜYESİ JESUS E. MARTINEZ MARIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universitat Politècnica de Catalunya
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik Mühendisliği ve İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik Mühendisliği ve İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tez, 2007 yılındaki ekonomik krizin özellikle İspanya-Yunanistan-Türkiye Konteyner taşımacılığında sektörünü nasıl etkilediğini ve ekonomik krizin kelebek etkisinin günümüzde konteyner taşımacılığını nasıl etkilediğini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Ayrıca, gerçek verilerle dayanıklılığı teorileştirmenin ve analiz etmenin mümkün olduğunu savunmaktadır. Proje, kriz döneminde İspanya-Türkiye-Yunanistan ülkelerinin her birinde yaşanan durumu kapsayarak, denizcilik sektörünün 2000 yılından 2007 yılına kadar olan gelişimine ve konteyner taşımacılığının durgunluk dönemine ilişkin farklı araştırma kuruluşlarından elde edilen verileri sunmaktadır. Bu tez, devam eden küresel mali krizin gelişmekte olan dünya Türkiye'si ve AB ülkeleri, özellikle de İspanya ve Türkiye üzerindeki etkilerini, özellikle denizcilik endüstrileri ve refah üzerindeki olası etkilerine odaklanarak değerlendirmektedir. Bu tezde özellikle İspanya - Yunanistan - Türkiye, bu ülkeler arasındaki ekonomik yapının benzer olması nedeniyle ele alınmaktadır. Analizin gerçekleştirilmesi yayınlar, çevrimiçi yayınlar, otorite istatistikleri ve sektör veri tabanındaki istatistikler aracılığıyla yapılmaktadır. Krizin nasıl ortaya çıktığına ve ortaya çıktığına dair kısa bir özet sunulduktan sonra, finansal krizin yükselen piyasa ekonomileri ve gelişmekte olan ülkeler üzerindeki doğrudan etkisi değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present thesis brings into sharp relief that how the economical crisis of 2007 affected maritime sector particularly in Container shipping in Spain- Greece –Turkey and how the butterfly effect of economical crisis is spreading the container shipping in nowadays. It further argues that it is possible to theorize and analyze resilience within real data. The project presents data from different investigation organizations regarding the development of maritime sector as of 2000 until 2007 and the stagnation period of container shipping by comprising the situation in each of the countries Spain- Turkey – Greece during the crisis period. This thesis evaluates the effects of the ongoing global financial crisis on the developing world Turkey and EU countries especially Spain and Turkey focusing particularly on possible implications for shipping industries and welfare. This thesis discusses particularly Spain - Greece - Turkey due to the fact that similar economic structure among these countries. The realization of the analysis is done through publications, online publications, authorities' statistics and statistics of the sector's data base. After presenting a brief summary of how the crisis originated and is unfolding, the immediate impact of the financial crisis on the emerging market economies and developing countries is considered.