Avrupa Birliği ve Çin ilişkileri: Fırsatlar ve tehditler
Relations with the European Union and China: Opportunities and threats
  1. Tez No: 823593
  2. Yazar: ECEM GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYYA AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Birliği-Çin ilişkileri karşılıklı bağımlılık teorisi perspektifinden incelenmiştir. Bu iki aktörün ekonomiyi, siyaseti, kültürü, eğitimi, insan haklarını, teknolojiyi kapsayan ve giderek daha çeşitli bir hale gelen ilişkileri vardır. Avrupa Birliği (AB)-Çin ilişkilerinin resmi olarak başlaması 1975 yılına dayanmaktadır. 2003 yılında ise AB-Çin ilişkileri“Statejik Ortaklık Antlaşması”ile daha kapsamlı bir hale gelmiştir. Çin dünyadaki en büyük nüfusa sahip olmasıyla da uluslararası sistemde önemli bir aktör olarak AB'nin ilgisini çekmiştir. Hem AB hem de Çin, ilişkilerini derinleştirmeye isteklidir. Başlangıçta ekonomik olarak diyalogta bulunan AB ve Çin, daha sonra ilişkilerini derinleşerek ekonomik, siyasi ve sosyal alanda da diyalog kurmaya başlamıştır. Siyasi ve sosyal ilişkilerinin içerisinde ekonomiden sonra önem verdikleri ve sorunlu olarak gördükleri diyalogları ise insan hakları konusu olmuştur. Tarafların arasında belli dönemlerde yaşanan krizler olsa da ekonomik olarak bağımlılıkları birçok sert adımın önüne geçmiştir. AB ve Çin kendilerini stratejik rakip olarak değil stratejik ortak olarak adlandırmaktadır. Stratejik ortaklıklarını inceleyebilmek için tarafların uluslararası sistemde yer alan konulara ne tür bir yaklaşım sergilediklerini incelemek gerekmektedir. Bu çalışmada, farklı anayasal sisteme ve güç yapılarına sahip olan iki aktörün, kurmuş olduğu ilişkinin gelişimi hakkında etkin bir çerçeve sunulacaktır. Bu çalışmada,“AB ve Çin, stratejik ortaklıktan bahsederken ne söylemek istiyor?”“AB-Çin ilişkilerinde fırsatlar ve tehditler nelerdir?”“AB-Çin ilişkilerinin sorunlu alanlar nelerdir?”“Sorunların çözümü için ne tür adımlar atılıyor?”sorularına cevap aranmıştır. Bu çalışma, AB-Çin ilişkilerine daha geniş bağlamda genel bir bakış açısı sunmaktadır. Çalışmanın özünde AB ve Çin, farklı anayasal sisteme sahip olan ve coğrafi uzaklıkları olan iki yapının, ekonomik karşılıklı bağımlılık çerçevesinde ilişkilerini geliştirdiklerine değinilmektedir. Özellikle ekonomik fırsatlar, AB üye ülkeleri arasında tek seslilik oluşturamadığı için Çin'e karşı AB önlem almak istese bile alamadığı görülmektedir. Çalışmanın sonucunda, AB dönem dönem Çin ile siyasi olarak yakın bir ilişki kurmak istemese de ekonomik karşılıklı bağımlılık, iki aktör arasında yakın bir işbirliğini zorunlu kılmaktadır. AB'nin Çin'e ekonomik bağımlılığı sebebiyle de Çin ile rekabetten çok işbirliğine yöneldiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, European Union-China relations are examined from the perspective of interdependence theory. These two actors have increasingly diverse relationships covering economy, politics, culture, education, human rights and technology. The official start of European Union (EU)-China relations dates back to 1975. In 2003, EU-China relations became more comprehensive with the“Strategic Partnership Agreement”. As China has the largest population in the world, it has attracted the attention of the EU as an important actor in the international system. Both the EU and China are keen to deepen their relations. The EU and China, which initially had an economic dialogue, later deepened their relations and began to establish a dialogue in the economic, political and social fields. Among their political and social relations, the dialogues that they attach importance to after the economy and which they see as problematic are human rights. Although there were crises between the parties at certain periods, their economic dependence prevented many drastic steps. The EU and China call themselves strategic partners, not strategic rivals. In order to examine their strategic partnerships, it is necessary to examine what kind of approach the parties take to the issues in the international system. In this study, an effective framework will be presented about the development of the relationship established by two actors with different constitutional systems and power structures. In this study,“What do the EU and China mean when they talk about strategic partnership?”“What are the opportunities and threats in EU-China relations?”“What are the problematic areas of EU-China relations?”“What kind of steps are being taken to solve the problems?”Answers to these questions were sought. This study provides a general perspective on EU-China relations in a broader context. In the essence of the study, it is mentioned that the EU and China, two structures with different constitutional systems and geographical distances, have developed their relations within the framework of economic interdependence. It seems that even if the EU wanted to take precautions against China, it could not, especially since economic opportunities could not create a unified voice among EU member states. As a result of the study, although the EU does not want to establish a politically close relationship with China from time to time, economic interdependence necessitates close cooperation between the two actors. It is concluded that the EU is turning to cooperation rather than competition with China due to its economic dependence on China.