Financial market risk management and Islamic finance
Finansal piyasa riski yönetimi ve Islami finans
- Tez No: 823592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERCAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezin amacı, geleneksel finansal piyasa risk yönetimi ile islami finans arasındaki benzerlik ve farklılıkları araştırmaktır. Tezin kapsamı, finansal piyasalar sisteminde risk yönetiminin temel ilkelerini belirlemektir. Bu çalışmada kullanılan yöntem, geleneksel finans ve islami finans alanındaki risk yönetimi ilke ve uygulamalarının karşılaştırmalı bir analizidir. Çalışma, akademik literatür, endüstri raporları ve risk yönetimi vaka çalışmaları dahil olmak üzere bir dizi kaynaktan yararlanmaktadır. Bu tezin temeli, geleneksel finansal piyasa risk yönetimi ile islami finans arasında önemli farklılıklar olduğudur. Geleneksel yaklaşım, riski yönetmek için türevlerin ve diğer finansal araçların kullanımına dayanırken, islami finans etik ilkeler ve risk paylaşımı sistemine dayanmaktadır. Bu farklılıkların islami finans alanındaki risk yönetimi üzerindeki etkileri, riske farklı bir yaklaşım gerektirdikleri için önemlidir. Bu çalışmanın bulguları, islami finans alanındaki uygulayıcılar ve politika yapıcılar için önem arz etmektdir. Çalışma, islami finans alanında risk yönetimi ilkelerinin daha iyi anlaşılması ve bu ilkelerle uyumlu yeni risk yönetimi araç ve tekniklerinin geliştirilmesi ihtiyacını vurgulamaktadır. Genel olarak, çalışma islami finans alanındaki risk yönetiminin zorluklarının ve fırsatlarının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve bu alanda gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explore the similarities and differences between conventional financial market risk management and Islamic finance. The scope of the thesis is to identify the key principles of risk management in financial markets system. The method used in this study is a comparative analysis of the principles and practices of risk management in conventional finance and Islamic finance. The study draws on a range of sources, including academic literature, industry reports, and case studies of risk management. The main of this thesis is that there are significant differences between conventional financial market risk management and Islamic finance. The conventional approach is based on the use of derivatives and other financial instruments to manage risk, while Islamic finance relies on a system of ethical principles and risk sharing. The implications of these differences for risk management in Islamic finance are significant, as they require a different approach to risk assessment and mitigation. The findings of this study have important implications for practitioners and policymakers in the field of Islamic finance. The study highlights the need for a greater understanding of the principles of risk management in Islamic finance, and the development of new risk management tools and techniques that are compatible with these principles. Overall, the study contributes to a better understanding of the challenges and opportunities of risk management in Islamic finance and provides a foundation for future research in this area.