Sağlıklı ve Deneysel Kolit Oluşturulan Sıçanlarda Rektum Mukozasında Lavman Solüsyonlarının Morfolojik Etkilerinin İncelenmesi
Investigation of the Morphological Effects of Enema Solutions on the Rectal Mucosa of Healthy and Experimental Colitis-Induced Rats
  1. Tez No: 823628
  2. Yazar: BAHATTİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP IŞIKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, NaP ve PEGEL lavman solüsyonlarının, sağlıklı ve kolit oluşturulan Sprage Dawley cinsi sıçanlarda rektum mukozasındaki morfolojik etkileri araştırılmıştır. 6 gurup olarak yürütülen çalışmada, her gurup 10 sıçandan oluşturulmuştur. 1. guruba ( kontrol gurubu ) intratekal 1 ml 0.09% salin solüsyonu, 2. guruba intrarektal 0,35 ml/rat Nap solüsyonu, 3. guruba intragastrik 0,35 ml/kgr.rat PEGEL lavman solüsonu verildi.IV,V ve VI. guruplara intrarektal 30 mgr/rat 2.4.6-Trinitrobenzenesulfonic acide + etenol verilerek kolitis oluşturuldu.14 gün sonra IVi V ve VI. guruplara sırasıyla 1 ml 0,09 salin, intrarektal 0,35 ml/rat NaP ve intragastrik 20 ml/kgr.rat PEGEL solüsyonu verildi. Deneklerin rektum segmentleri makroskopik ve mikroskopik oarak değerlendirildi. NaP ve PEGEL solusyonlarının sağlıklı deneklerde kolit yönünde değerlendirilebilecek bir bulguya neden olmadığı saptandı. Her iki lavman solüsyonunun morfolojik etkileri arasında istatiksel olarak bir fark saptanmadı ( p>0.05). Mikroskopik olarak salin kontrol guurbu ile karşılaştırıldığında NaP verilen sağlıklı deneklerde daha fazla submukozal ödem ve damar genişlemesi görüldü ( p>0,05.İstatiksel olarak önemli olmasa da NaP lavman solüsyonunun inflamasyon oluşturabileceğini düşündüren bulgular mevcuttur. PEGEL lavman solüsyonu salin solüsyonu ile karşılaştırıldığında, istatiksel olarak önemli olabilecek farklı bir mikroskopik bulguya yol açmadı (P>0,05). NaP ve PEGEL lavman solüsyonlarının, kronik kolit zemininde oluşturdukları mikroskopik değişiklikler, salin verilen kontrol gurubu ile karşılaştırıldığında, bu iki lavman solüsyonunun istatiksel olarak kolit bulgularında önemli bir farklılığa neden olmadığı belirlendi ( p>0,05). Her iki lavman solusyonu da kolitisli guruplarda morfolojik bulgularda bir fark oluşturmadı ( p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological effects of NaP and PEGEL enema solutions on the rectal mucosa of healthy and colitis-induced Sprage Dawley rats were investigated. In the study carried out in 6 groups, each group consisted of 10 rats. The 1st group (control group) was given intrathecal 1 ml 0.09% saline solution, the 2nd group was given intrarectal 0.35 ml/kg Nap solution, the 3rd group was given intragastric 0.35 ml/kg rat PEGEL enema solution. IV, V and VI . Colitis was created by intrarectal administration of 30 mg/rat 2.4.6-Trinitrobenzenesulfonic acid + ethenol to the groups. After 14 days, IVi, V and VI. The groups were given 1 ml 0.09 saline, intrarectal 0.35 ml/rat NaP and intragastric 20 ml/kg rat PEGEL solution, respectively. The rectum segments of the subjects were evaluated macroscopically and microscopically. It was determined that NaP and PEGEL solutions did not cause any findings that could be evaluated as colitis in healthy subjects. No statistical difference was detected between the morphological effects of both enema solutions (p>0.05). Microscopically, more submucosal edema and vasodilatation were observed in healthy subjects given NaP compared to the saline control group (p>0.05. Although not statistically significant, there are findings suggesting that NaP enema solution may cause inflammation. When PEGEL enema solution was compared with saline solution, there was a statistically significant It did not cause any different microscopic findings that could be significant (P>0.05). When the microscopic changes caused by NaP and PEGEL enema solutions on the basis of chronic colitis were compared with the control group given saline, it was determined that these two enema solutions did not cause a statistically significant difference in colitis findings (p>0.05). Both enema solutions did not make a difference in the morphological findings in the colitis groups (p>0.05).