The impact of diversification in traditional and digital financial tools on reducing risks and improving returns of the investment portfolio
Geleneksel ve dijital finansal araçlarda çeşitlendirmenin yatırım portföyünün risklerinin azaltılması ve getirilerinin artırılmasına etkisi
- Tez No: 823647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN COŞKUN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Portföy yönetimindeki en temel konu, portföyün hangi menkul kıymetlerden ve hangi oranlarda oluşacağına ve ekonomik koşullar değiştikçe portföyün ne zaman güncellenmesi gerektiğine karar vermektir. Yatırımcının hedefi, düşük riskle en yüksek getirili portföyü oluşturmak veya aynı risk seviyesinde daha yüksek getirili portföyler elde etmektir. Bu nedenle, yatırım kararlarını etkileyen en kritik faktör, oluşturulacak portföyün getirisi ve riskidir. Bu çalışmanın amacı, geleneksel ve dijital finansal araçları çeşitlendirerek oluşturulan portföyün getiri ve risk üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırma amacına ulaşmak için, geleneksel portföy (Petrol, Altın, S&P hisse senetleri, Dolar), dijital portföy (Bitcoin, Ripple, Ethereum) ve çeşitlendirilmiş portföy olmak üzere oluşturulan üç portföy arasında en uygun portföyü belirlemek için ABD finansal piyasalarından 7 Ağustos 2015 - 31 Aralık 2021 tarihleri arasındaki günlük ikincil veriler toplanmıştır. Üç portföyün her birinin getirisi ve riski Sharpe oranı kullanılarak Excel'in Solver alt programıyla hesaplanmıştır. Ayrıca, verilerin normal dağılımı ve durağanlık testleri ile çalışma modelini test etmek için gerekli koşulların varlığını tespit etmek amacıyla bir dizi standart test için E-Views programı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini belirlemek için SPSS programı kullanılarak çeşitli istatistiksel testler uygulanmıştır. Analizler sonucunda hem geleneksel hem de dijital finansal araçlara yatırım yapılarak oluşturulan çeşitlendirme portföyü ile optimal portföy elde edilmiştir. Geleneksel ve dijital finansal araçların yatırım portföyünün riski ve getirisi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu belirlemiştir. Sonuç olarak, yatırımcıların ve portföy yöneticilerinin dijital ve geleneksel finansal araçlar arasında dengeleme yapmaları, yatırım yapmak için uygun temeller ve düzenlemeleri oluşturmaya odaklanmaları gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The most fundamental issue in portfolio is determining which assets to include, in what quantities, and how often to rebalance the portfolio in light of changing market and economic conditions. The objective of each investor is to build a portfolio that generates the best possible return for the least level of risk, or that provides higher returns for the same level of risk. Consequently, the return and risk of the portfolio to be constructed are the most crucial factors affecting investing decisions. The purpose of this study is to determine the impact of diversifying traditional and digital financial tools on the return and risk of the portfolio. In order to achieve the research objective, daily secondary data from the US financial markets between August 7, 2015 and December 31, 2021 were collected to determine the most appropriate portfolio among the three portfolios to be created: traditional portfolio (Oil, Gold, S&P Stocks, Dollar), digital portfolio (Bitcoin, Ripple, Ethereum) and diversified portfolio. The return and risk of each of the three portfolios were calculated using the Sharpe ratio with Excel's Solver subprogram. In addition, the E-Views program was used to test the normal distribution and stationarity of the data, as well as a series of standard tests to determine the existence of the necessary conditions to test the working model. In order to determine the relationship between variables and the effect of independent variables on dependent variables, various statistical tests were applied using the SPSS program. As a result of the analysis, an optimal portfolio was obtained with a diversification portfolio formed by investing in both traditional and digital financial tools. Traditional and digital financial tools have a significant impact on the risk and return of the investment portfolio. As a result, it is suggested that investors and portfolio managers should balance between digital and traditional financial tools and focus on establishing appropriate fundamentals and regulations for investing.