'Hipomanik tutumlar ve pozitif yordamalar ölçeği' kısa formunun Türkçe'ye uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışması
The Turkish adaptation, reliability and validity of 'brief-hypomanic attitudes and positive predictions inventory'
- Tez No: 823708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hipomanik Tutumlar ve Pozitif Yordamalar Ölçeği'nin kısa formu (Kısa-HİTPOY), hipomani ve maninin gelişmesinde etkisi olan işlevsel olmayan inançları değerlendirmek ve bipolar bozuklukta ayırt edici olan bilişleri belirlemek üzere geliştirilmiş bir ölçektir. Ölçek, duygudurum dalgalanmalarına ve bipolar spektrumdaki belirtilere neden olduğu düşünülen içsel durumlara (duygu, düşünce, davranışlar, fizyolojik belirtiler) dair aşırı, olumlu, olumsuz, birbirleriyle çelişen, pek çok inancı kapsamaktadır. Bu araştırmada Kısa-HİTPOY'un geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması ve faktör yapısının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalık Eğitim ve Araştırma Hastanesi Duygudurum Polikliniği; Ankara Ulus Devlet Hastanesi Psikiyatri Servisi ve Bursa Uludağ Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Duygudurum Polikliniği'nde yapılmıştır. Çalışmada 115 bipolar, 36 unipolar hasta ve 103 psikiyatrik sorun yaşamayan sağlıklı kişi yer almıştır. Araştırmanın sonucunda, Kısa-HİTPOY'un güvenirliğine ilişkin yapılan Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı ve toplam madde korelasyonları analizinde, ters puanlanan maddelerden bazılarının kabul edilebilecek alt sınırdan daha düşük korelasyonlar gösterdiği, bazılarının ise negatif korelasyon gösterdiği görülmüştür. Kısa-HİTPOY'un sorunlu olan 10 maddesi çıkarıldıktan sonra elde edilen 15 maddelik yeni versiyonun (HİTPOY-15) alfa değerleri (bütün örneklemde ?=.84, bipolar grupta ?=.83, unipolar grupta ?=.81, kontrol grubunda ?= .86) HİTPOY güçlü bir iç-tutarlılık yapısına sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca gerek bipolar gerekse kontrol grupta HİTPOY-15'den alınan puanlar ile DDBÖ'den alınan puanlar arasında pozitif bir korelasyon (r=.25) olduğu görülmüş, bu bulgu ölçeğin bu versiyonunda birleşen geçerliği olduğunu desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
The Brief-Hypomanic Attitudes and Positive Predictions Inventory (Brief-HAPPI) was developed to evaluate dysfunctional attitudes which have effect on the development of hypomania and mania and to specify distinctive cognitions for bipolar disorder. The inventory included extreme, positive, negative, conflicting appraisals about internal states (feelings, thoughts, behaviors, physical symptoms) that are assumed to lead to mood swings and symptoms among the bipolar spectrum. The present research was conducted in Erenkoy Mental Health & Neurology Training and Research Hospital Mood Disorders Clinic besides other outpatient psychiatry clinics in Istanbul, Ulus Public Hospital Psychiatry Unit in Ankara and Uludag University Psychiatry Department Mood Disorders Clinic in Bursa. The sample was consisted of 115 bipolar, 36 unipolar patients and 103 healthy people without any psychiatric problems. Internal consistency coefficient and item-total correlations were computed to determine the reliability of the Brief-HAPPI. Some of the reverse items had correlations below the accepted lower limit whereas some of them had negative correlations. These problematic items were deleted, so that the Turkish version of the Brief-HAPPI (Hipomanik Tutumlar ve Pozitif Yordamalar Ölçeği, HİTPOY-15) had high internal consistency (the whole sample ?= .84, bipolar group ?= .83, unipolar grup ?= .81, control group ?= .86). In addition, it was found that there was a moderately high correlation (r=.25) between the the Turkish version of Brief-HAPPI and the MDQ.