Üniversite öğrencilerinde işsizlik kaygısı ve girişimcilik niyeti ilişkisi: Karabük Üniversitesi öğrencilerine yönelik bir araştırma
The relationship between unemployment anxiety and entrepreneurial intention in university students: A study on Karabük University students
  1. Tez No: 823754
  2. Yazar: BÜŞRA KELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gelişmiş ya da gelişmekte olan tüm ülkelerde işsizlik sorunu insanların yaşadıkları ortamlara uyum sağlamalarını, ruh sağlıklarını, yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. İnsanların hayatında bu kadar önemli yer tutan işsizliğin azalmasına katkı sağlayacak faktörlerden biri de girişimciliktir. Girişimciliğin gelişmesi yeni iş kollarının ortaya çıkmasına ve istihdamın artmasına katkı sağlayacaktır. Bu noktadan yola çıkarak girişimciliğin artması ve yeni girişimlerin ortaya çıkması işsizliğin insanlar üzerindeki olumsuz etkilerinin azalmasına olumlu katkı sağlayacaktır. Üniversite öğrencilerinde girişimcilik niyeti ve işsizlik kaygısı seviyelerini belirlemek ve öğrencilerin yaşamış olduğu işsizlik kaygısının girişimcilik niyetiyle anlamlı bir ilişki içerisinde olup olmadığını ortaya çıkarmayı amaçlayan bu araştırma, nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modelinde planlanmıştır. Çalışmada İş Bulma Kaygısı Ölçeği, Girişimcilik Niyeti Ölçeği ve Genel Öz yeterlilik Ölçeği olmak üzere 3 ölçek kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre; iş bulma kaygısı alt boyutlarından istihdam yetersizliği, çaresizlik, deneyimsizlik ve kişisel yeterlilik boyutları girişimcilik niyeti için anlamlı yordayıcılar iken; ayrımcılık alt boyutu anlamlı bir yordayıcı değildir. Öğrencilerin okudukları alan ile girişimcilik niyetleri arasında anlamlı bir fark bulunmaktadır. Güzel sanatlar bölümü öğrencilerinin en yüksek girişimcilik niyeti değerini gösterdiği, Fen bilimleri öğrencilerinin ise en düşük değeri ürettiği görülmektedir. Girişimcilik niyeti ile iş bulma kaygısı arasındaki ilişki düşünüldüğünde en yüksek iş bulma kaygısı taşıyan alan öğrencilerinin, en yüksek girişimcilik niyeti gösteren öğrenciler olması açıklanabilir olmaktadır. Anne ve baba eğitim durumu, anne ve baba meslek grubu, girişimcilik dersi almış olmak ve aile gelir grupları ile girişimcilik niyeti arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In all developed or developing countries, the problem of unemployment can negatively affect people's adaptation to their environment, their mental health, and their quality of life. One of the factors that will contribute to the reduction of unemployment, which has such an important place in people's lives, is entrepreneurship. The development of entrepreneurship will contribute to the emergence of new business lines and increase employment. Starting from this point, the increase in entrepreneurship and the emergence of new enterprises will contribute positively to the reduction of the negative effects of unemployment on people. This research, which aims to determine the entrepreneurial intention and unemployment anxiety levels of university students and to reveal whether the unemployment anxiety experienced by the students is in a meaningful relationship with the entrepreneurial intention, was planned in a relational screening design, one of the quantitative research designs. In the study, three scales were used, namely job anxiety scale, entrepreneurial intention scale and general self-efficacy scale. While inadequacy of employment, helplessness, inexperience and personal adequacy dimensions are significant predictors for entrepreneurial intention; discrimination sub-dimension is not a significant predictor. There is a significant difference between the field of study of the students and their entrepreneurial intentions. It is seen that the students of the fine arts department show the highest entrepreneurial intention value, while the science students produce the lowest value. Considering the relationship between entrepreneurial intention and job anxiety, it can be explained that the students with the highest job finding anxiety are the students with the highest entrepreneurial intention. It was concluded that there was no significant difference between mother and father education status, mother and father occupation group, having taken entrepreneurship course, and family income groups and entrepreneurial intention.