Tekstil sektöründe karbon ayak izi hesaplaması ve analizi
Carbon footprint calculation and analysis in the textile industry
  1. Tez No: 823797
  2. Yazar: GÖZDE COŞGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN BURAK ETEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
CDP (Carbon Disclosure Project), Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC), Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) ve Dünya Çapında Doğa Fonu (WWF) arasında bir iş birliği olan Bilimsel Tabanlı Hedefler Örgütü (SBTi), düşük karbonlu bir ekonomiye geçişte şirketlerin rekabet avantajını artırmak için şirketlerin bilimsel tabanlı hedefler belirlemesini amaçlar. Bilimsel tabanlı hedefler belirlemek ve bunlara ulaşmak yoluyla şirketler, iş esnekliğini ve rekabet gücünü artırmak, böylece yeniliği teşvik etmek ve iş uygulamalarını dönüştürmek, güvenilirlik ve itibar oluşturmak ve kamu politikasındaki değişiklikleri etkilemek ve bunlara hazırlanmak gibi faydalar elde edebilir. ISO 14064-1 Standardında tanımlandığı gibi, doğrudan sera gazı emisyonları, sahip olunan veya kontrol edilen kaynaklardan gelen doğrudan emisyonlardır. Enerji dolaylı sera gazı emisyonları, satın alınan enerjinin üretiminden kaynaklanan dolaylı emisyonlardır. Bu tür hedeflerin, sıcaklık artışının 1,5°C ile sınırlamaya yönelik daha büyük çabalar teşvik edilerek, 2°C'nin çok altında bir iklim stabilizasyon yolu ile tutarlı olması gerekmektedir. Bu çalışmada Bursa Organize Sanayi Bölgesinde tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firmadan karbon ayak izi hesaplaması ve analizi çalışması yapılmıştır. Temel yıl 2019 olarak baz alınarak gerçekleştirilen çalışmada Doğrudan Sera Gazı Emisyonları, Satın Alınan Enerji Dolaylı Sera Gazı Emisyonları, Nakliye ve Ulaşım Dolaylı Sera Gazı Emisyonları, Ham Madde ve Malzeme Kullanımı Dolaylı Sera Gazı Emisyonları, Ürünlerin Yaşam Sonu Dolaylı Sera Gazı Emisyonları ve Diğer Dolaylı Sera Gazı Emisyonları ile ilgili hesaplamalar yapılmıştır. Hesaplamalar sonucunda temel yıl seçilen 2019 yılı için toplam emisyon miktarı 44.719,73-ton CO2e olarak bulunmuştur. Bilimsel Tabanlı Hedefler Örgütü'nün mutlak azalım metodolojisine uygun bir emisyon azalım hedefi belirlemek için kapsam 1 ve 2 emisyonlarında yıllık mutlak lineer minimum %4,2 azalım gerçekleştirmek gereklidir. Yani, ilk sene 2019 yılına göre %4,2, ikinci sene temel yıla göre %8,4, 5. senede temel yıla göre %21 ve 10. Sene temel yıla göre %42 olarak azalım gerçekleştirmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The Science Based Targets initiative (SBTi), a collaboration between the CDP (Carbon Disclosure Project), the United Nations Global Compact (UNGC), the World Resources Institute (WRI) and the World Wide Fund for Nature (WWF), aims to set science-based goals for companies to increase their advantages of competing in the transition to a low-carbon economy. By setting and reaching science-based goals, companies can get benefits such as increasing business flexibility and competitiveness, thereby encouraging innovation and transforming business practices, establishing credibility and reputation, and influencing and preparing for changes in public policy. As defined in Standard ISO 14064-1, direct greenhouse gas (GHG) emissions are direct emissions from owned or controlled sources. Energy content and indirect GHG emissions are from the production of purchased power plants. Such goals need to be consistent with a climate stabilization method well below 2°C, supporting greater efforts to limit temperature rise to 1.5°C. In this study, a carbon footprint calculation and analysis was carried out from a company, operating in the textile sector in Bursa Organized Industrial Zone. Of the base year 2019, calculations related to gas emissions have been made on Direct GHG Emissions, Indirect GHG Emissions from Purchased Energy, Indirect GHG Emissions from Shipping and Transportaion, Indirect GHG Emissions from Raw Material and Usage of Material, End-of-Life Indirect GHG Emissions and Other Indirect GHG Emissions. As a result of the calculations, the total emission amount for the base year of 2019 is 44.719,73-ton CO2e. In order to set an emission reduction goal in accordance with the absolute reduction methodology of the Scientific Based Targets initiative (SBTi), it is necessary to achieve an annual absolute linear minimum of 4.2% reduction in scope 1 and 2 emissions. By way of explanation, a decrease of 4.2% in the first year, 8.4% in the second year ,21% in the 5th year and 42% in the 10th year compared to the base year is required.