Bir Türk münevveri, Galip Erdem'de milliyetçilik ve siyaset meselesi
Nationalism and politics in Galip Erdem, a Turk intellectual
  1. Tez No: 823808
  2. Yazar: SAFA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Milliyetçilik mefhumu eski ve modern dünyada karşılık bulan bir ifade olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu mefhum sosyal ve siyasal zeminde tartışmalara sebep olmaktadır. Milliyetçilik müsbet bir anlam içerisinde değerlendirildiği gibi pejoratif manalar verildiğini de söylemek mümkündür. Fransız İhtilâli sonrası bir bakıma ulus kavramı ile monark düzenin yıkıldığını ve ulusal devlet formuna evrildiğini görmekteyiz. Müşterek görüş milliyetçiliğin 1789 Fransız İhtilâli'nin ardından meydana geldiğini kabul etmektedir. Milliyetçilik kavramı 19. Yüzyılda yaşanan küresel cereyanlar sonucunda ortaya sistemli bir düşünce biçimi olarak siyasi literatürde yer almaktadır. Türk Milliyetçiliği içerisinde Galip Erdem ön plana çıkan bir isimdir. Ülkücü/Milliyetçi zümrenin bir bakıma kilometre taşları arasında ifade edilmektedir Türk milliyetçiliği fikir sistemi içerisinde millet, tarih, kültür, gibi unsurlar üzerinden değişen ve dönüşen tanımlara yanıt vermektedir. Erdem, ilim ve dava adamı kimliği ile birçok sosyal ve siyasal meseleye üzerinde düşünmüş ve bu meselelere farklı bakış açıları getirmiştir. Onun tetkik ettiği sosyal meselelerden en önemlisi de milliyetçiliktir. Erdem, milliyetçilik savında bulunanların temelde bir diskur probleminin olmadığını fakat başlıca problemin“sevgi”olduğunu düşünmektedir. Çünkü Ona göre Milliyetçiliğin esas kaynağı ilk önce mensubu olduğun milleti sevmekle başlar.
Özet (Çeviri)
The notion of nationalism is an expression that finds its counterpart in the ancient and modern world. This concept causes debates on social and political grounds. It is possible to say that nationalism is evaluated within a positive meaning as well as pejorative meanings. After the French Revolution, in a way, we see that the monarch order was destroyed with the concept of nation and evolved into a national state form. The common view accepts that nationalism emerged after the French Revolution of 1789. The concept of nationalism is included in the political literature as a systematic way of thinking that emerged as a result of the global movements in the 19th century. Galip Erdem is a prominent name within Turkish Nationalism. It is expressed among the milestones of the Ülkücü / Nationalist community in a way. Turkish nationalism responds to changing and transforming definitions through elements such as nation, history, culture, within the idea system of Turkish nationalism. Erdem, with his identity as a scholar and a man of action, has thought about many social and political issues and brought different perspectives to these issues. The most important of the social issues he has analyzed is nationalism. Erdem thinks that those who argue for nationalism basically do not have a discourse problem, but the main problem is“affection”. Because according to him, the main source of nationalism starts with loving the nation you belong to.