Sosyal medya kullanımı, fomo ve lüks tüketim eğilimi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationship between social media use, fomo and luxury consumption tendency
- Tez No: 823841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sosyal medya, çift yönlü etkileşime dayanan, kullanıcıların paylaşımlarda bulunduğu, güncel olayları takip ettiği platformları kapsayan bir alandır. Günümüzde sosyal medya kullanımının artması pazarlama faaliyetlerinin de sosyal medya platformlarında yürütülmesine olanak sağlamıştır. Çalışmanın konusunu, üniversite öğrencilerinin sosyal medyada geçirdikleri süre, sosyal medyaya yönelik tutumları, gelişmeleri kaçırma korkusu olarak tanımlanan FoMO ve lüks tüketim eğilimleri oluşturmaktadır. Günümüzde sosyal medyanın özellikle genç nüfus tarafından yoğun bir şekilde kullanılması ve bu doğrultuda üniversite öğrencilerinin sosyal medya ile ilişkisinin incelenmesi gerekliliğini doğurmuştur. Dolayısıyla çalışmanın amacını, FoMO, lüks tüketim eğilimi, sosyal medya kullanımına yönelik tutum, davranışsal kontrol ve sosyal medya kullanma süresi değişkenleri arasındaki ilişkilerin demografik özellikler de dikkate alınarak incelenmesi oluşturmaktadır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, Konya'da yaşayan ve kolayda örneklem yolu ile seçilen 326 üniversite öğrencisine uygulanan anket aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin analizi AMOS aracılığıyla yapısal eşitlik modellemesi ile yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, davranışsal kontrolün FoMO üzerinde, FoMO'nun ise lüks tüketim eğilimi üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. FoMO, davranışsal kontrol ve lüks tüketim arasındaki ilişkide aracılık görevinde bulunmaktadır. Son olarak ise erkek ve kadınların sosyal medyaya yönelik tutumları farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Social media is a field based on two-way interaction, covering platforms where users share and follow current events. Today, the increase in the use of social media has allowed marketing activities to be carried out on social media platforms. The subject of the study is the time spent by university students on social media, their attitudes towards social media, FoMO defined as the fear of missing out on developments and luxury consumption trends. Today, the intensive use of social media, especially by the young population, has led to the necessity of examining the relationship of university students with social media. Therefore, the aim of the study is to examine the relationships between FoMO, luxury consumption tendency, attitude towards social media use, behavioral control and duration of social media use variables by taking into account demographic characteristics. Relational screening model was used in the study. The data were obtained through a questionnaire applied to 326 university students living in Konya and selected through convenience sampling. The data were analyzed by structural equation modeling through AMOS. According to the findings, behavioral control has a significant effect on FoMO and FoMO has a significant effect on luxury consumption tendency. FoMO acts as an intermediary in the relationship between behavioral control and luxury consumption. Finally, men and women's attitudes towards social media is different.