Effects of quadratic programming based graph partitioning on the convergence of the block Cimmino algorithm
İkinci dereceden programlama tabanlı grafik bölümlemenin blok Cimmino algoritmasının yakınsamasına etkisi
  1. Tez No: 823876
  2. Yazar: ZUHAL TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHREDDİN ŞÜKRÜ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Block Cimmino algoritması, paralellik özelliğinden dolayı büyük sistemlerin paralel çözümü için başarıyla kullanılmaktadır. Büyük seyrek lineer denklem sistemlerinin paralel çözümünü Block Cimmino algoritması ile inceliyoruz. Block Cimmino algoritmasındaki yakınsama oranı, grafik bölümleme yöntemi ile oluşturulan blok satırları arasındaki ortogonalliğe bağlı olduğundan, makalemizde bu yakınsama oranını iyileştirmek için yeni bir bölümleme yöntemi öneriyoruz. Block Cimmino için ikinci dereceden programlama tabanlı bölümleme yöntemi. Bizim yöntemimiz, Mongoose bölümleme aracını kullanan yinelemeli bir bölümleme işlemidir. Ayrıca Mongoose kütüphanesi ile yazdığımız yinelemeli biseksiyon algoritması kullanılarak bölümleme işlemi sonucunda METIS kütüphanesi kullanılarak GRIP yöntemi ile gerçekleştirilen bölümleme işlemi sonucunda yineleme sayılarını karşılaştırdık. Son olarak, birçok matris üzerinde yaptığımız çeşitli deneylerle, önerdiğimiz yöntemin daha geçerli olduğunu teyit edebildik.
Özet (Çeviri)
The Block Cimmino algorithm is successfully used for parallel solution of large systems due to its amenability of parallelism. We examine the parallel solution of large systems of sparse linear equations with the Block Cimmino algorithm. Since the convergence rate in the Block Cimmino algorithm depends on the orthogonality between the block rows created by the graph partitioning method, we propose a new partitioning method to improve this convergence rate in this thesis that a quadratic programming-based partitioning method for Block Cimmino. Our method is an recursive bisection process using the Mongoose partitioning tool. In addition, we compared the iteration numbers and total times as a result of the partitioning process using the recursive bisection algorithm that we wrote with the Mongoose library and the partitioning process performed with the GRIP method using the METIS library. Finally, through various experiments we performed on many matrices, we were able to confirm that our proposed method is valid.