Dijitalleşen sanayinin Toplum 5.0 kapsamında dış ticaret firmaları üzerine etkisi: Kütahya ili örneği
The effect of digitalized industry on foreign trade companies within the scope of Society 5.0: The case of Kütahya
- Tez No: 823879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE OYUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Avcı-toplayıcı toplumdan süper akıllı topluma kadar insanoğlu sürekli değişim ve gelişim yaşamaktadır. Toplum 5.0 süper akıllı toplumların oluşması için siber ve fiziksel alanı birbirine entegre ederek hem endüstride hem de toplumda dijital dönüşümü ile insan hayatında kolaylık sağlamaktadır. Toplum 5.0'da yer alan nesnelerin interneti (IOT), yapay zeka (AI), bulut bilişim, büyük veri (big data), kablosuz sensör ağı (WSN), makineler arası iletişim (M2M), sanal ve artırılmış gerçeklik vs. gibi teknolojiler firmalara yeni bir boyut kazandırmaktadır. Bu sayede küreselleşen dünyada, özellikle de dış ticaret firmaları dijitalleşme ile rakiplerine karşı üstünlük sağlamaktadır. Bu çalışmada Kütahya merkez ilçede yer alan küçük, orta ve büyük ölçekli dış ticaret firmalarının, Toplum 5.0 kavramı hakkındaki bilgi düzeyini, Toplum 5.0'da yer alan teknolojileri firmaların kullanım oranı ve uygunluğunu ölçerek firmaya etkisinin ne olduğu araştırılmıştır. Kütahya merkez ilçede dış ticaret faaliyetinde bulunan 20 firmayla görüşme sağlanmıştır. Mülakat yöntemi ile toplanan veriler Maxqda Analytics Pro 2022 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda 6 tema, 14 kategori ve 80 koda ulaşılmıştır. Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin bu teknolojilere uygunluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the hunter-gatherer society to the super-intelligent society, human beings experience constant change and development. Society 5.0 provides convenience in human life by integrating cyber and physical space for the formation of super smart societies, by using digital transformation in both industry and society. Internet of Things (IOT), artificial intelligence (AI), cloud computing, big data, wireless sensor network (WSN), machine-to-machine communication (M2M), virtual and augmented reality etc. in Society 5.0. Technologies such as these add a new dimension to companies. In this way, in the globalizing world, especially foreign trade companies gain superiority over their competitors with digitalization. In this study, it has been investigated how small, medium and large-scale foreign trade companies in the central district of Kütahya use the technologies included in Society 5.0 in the field of industry and what the impact of these technologies on the company is in the environmental context. Interviews were held with 20 companies engaged in foreign trade activities in the central district of Kütahya. The data collected by the interview method were analyzed with the Maxqda Analytics Pro 2022 program. As a result of the analysis, 6 themes, 14 categories and 80 codes were reached. It has been determined that small, medium and large-sized enterprises are suitable for these technologies.