Solution of the Bohr Hamiltonian for the Davidson potential in the ɣ~unstable region
Ɣ~istikrarsız bölgedeki Davidson potansiyeli için Bohr Hamiltonian'ın çözümü
- Tez No: 823888
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, gama-kararsız çekirdeklerin davranışını, Kolektif Bohr Hamiltoniyen'in Davidson potansiyeli ile uygulanması yoluyla araştırdık. Hamiltoniyeni çözmek için, enerji özdeğer denklemini kapalı bir biçimde elde etmemizi sağlayan Nikiforov-Uvarov yöntemini kullandık. Elde edilen enerji denklemi daha sonra bir dizi Cd izotopunun (106-120Cd) uyarma enerji spektrumları tahmin edilerek titiz testlere tabi tutuldu. Kapsamlı analizimiz ve elde edilen sonuçların deneysel verilerle karşılaştırılması, teori ve gözlem arasında dikkate değer bir uyum olduğunu ortaya koydu. Teorik tahminler ve deneysel bulgular arasındaki bu güçlü uyum, önerilen modelin geçerliliğini ve doğruluğunu kanıtlar. Sonuç olarak, çalışmamız gama kararsız çekirdeklerin davranışını anlamada önemli bir adımı temsil ediyor ve nükleer yapı çalışmalarında kullanılan toplu modellerin ilerlemesine katkıda bulunuyor. Bu araştırmanın sonuçlarının nükleer fizik için geniş etkileri vardır ve bu alanda gelecekteki araştırmalar için değerli bir temel oluşturabilir. Nükleer yapı ile Kolektif Bohr Hamiltoniyeni ve Davidson potansiyeli arasındaki karmaşık etkileşime ışık tutarak
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the behavior of gamma-unstable nuclei through the application of the Collective Bohr Hamiltonian with the Davidson potential. To solve the Hamiltonian, we employed the Nikiforov-Uvarov method, which enabled us to obtain the energy eigenvalue equation in a closed form. The derived energy equation was then subjected to rigorous testing by predicting the excitation energy spectra of a range of Cd isotopes (106-120Cd). Our comprehensive analysis and comparison of the obtained results with experimental data revealed a remarkable agreement between theory and observation. This strong alignment between theoretical predictions and experimental findings substantiates the validity and accuracy of the proposed model. Consequently, our study represents a significant step forward in understanding the behavior of gamma-unstable nuclei and contributes to the advancement of collective models employed in nuclear structure studies. The outcomes of this research have broad implications for nuclear physics and may serve as a valuable foundation for future investigations in the field. By shedding light on the intricate interplay between nuclear structure and the Collective Bohr Hamiltonian with the Davidson potential