ANALYTICAL SOLUTION OF BOHR HAMILTONIAN WITH DAVIDSON POTENTIAL FOR E(5) MODEL USING NIKIFOROV-UVAROV METHOD
NIKIFOROV-UVAROV YÖNTEMİ KULLANILARAK E(5) MODELİ İÇİN BOHR HAMİLTONYENİNİN DAVIDSON POTANSİYELİ İLE ANALİTİK ÇÖZÜMÜ
  1. Tez No: 853313
  2. Yazar: LAVA MOHAMMED KHDIR KHDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YİĞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, atom çekirdeğinin faz geçiş bölgesindeki nükleer yapılarını açıkça gösterecek benzersiz Bohr Hamiltonian çözümlerini bulmaktır. Bu bağlamda E(5) kritik nokta simetrisi için yeni bir model geliştirmek amacıyla Bohr Hamiltoniyenindeki Davidson potansiyeli kullanıldı. E(5)-D, Davidson potansiyeli kullanılarak türetilen 𝛾 = 0° için γ-katı Bohr Hamiltonian çözümünün adıdır. PYTHON 3 Jupyter (data science) programını kullanarak enerji özdeğerlerini belirlemek için Nikiforov ve Uvarov tarafından oluşturulan analitik bir teknik kullanıldı. E(5)-D modelinin temel düzey bantları; 110Xe ve 134Ba çekirdekleri için mevcut deneysel verilerle uyumludur. Bu uyumsuzluğun nedeni çözümün γ kat çözüm olmasıdır. En yüksek spin seviyelerine kadar E(5)-D modelinin tahminleri, 156Dy, 154Gd, 154Sm, 102Pd, 150Nd ve 74Ge çekirdeklerinin deneysel sonuçlarıyla örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to find unique Bohr Hamiltonian solutions that will clearly show the atomic nuclei's nuclear structures in the phase transition area. In this context, the Davidson potential in the Bohr Hamiltonian was used to develop a new model for the E(5) critical point symmetry. E(5)-D is the name of the γ-solid Bohr Hamiltonian solution for 𝛾 = 0° that was derived using the Davidson potential. An analytical technique created by Nikiforov and Uvarov was used to determine the energy eigenvalues by using the PYTHON 3 Jupyter (data science) program. Fundamental level bands of the E(5)-D model; it aligns with the available experimental data for the nuclei 110Xe and 134Ba. The reason for this incompatibility is that this solution is a γ-fold solution. Up to the highest spin levels, the predictions of the E(5)-D model overlap with the experimental results of the nuclei 156Dy, 154Gd, 154Sm, 102Pd, 150Nd, and 74Ge.