Block copolymer based targeted nanocarriers for neuroendocrine cancer
Nöroendokrin kanser için blok kopolimer bazlı hedefli nanotaşıyıcılar
  1. Tez No: 823984
  2. Yazar: DAMLA DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nöroendokrin tümörler, heterojen yapıları ve sınırlı tedavi seçenekleri nedeniyle etkili tedavi açısından önemli zorluklar oluşturmaktadır. Bu çalışmanın odak noktası, 5- fluorourasil (5-FU) ve ribosiklib'in nöroendokrin tümörlere ulaştırılması için bir hedefli polimerik misel nanotaşıyıcı sistemin geliştirilmesi yoluyla, bu zorlukları ele almaktır. Bu yeni yaklaşım, bir 5-FU monomerinin ve amfifilik blok kopolimerlerin sentezini ve ardından bir hedefleme peptidi ile kopolimerlerin işlevselleştirmesini içerir. Amfifilik blok kopolimerleri oluşturmak için, polimerize edilebilir bir 5-FU monomeri hazırlandı ve iki tür blok kopolimer, tersinir ekleme parçalanma zincir transferi (RAFT) polimerizasyonu kullanılarak sentezlendi. Bir blok kopolimer hedeflenmemişken, diğeri NHS grubu içeriyordu ve bu kopolimer aktifleştirilmiş ester-amin kimyası aracılığıyla cRGDfK peptidi ile fonksiyonelleştirilerek hedefleme yeteneği sağlandı. Sentezlenen blok kopolimerler kullanılarak ribosiklib yüklü miseller hazırlandı ve boyutları, stabiliteleri ve ilaç yüklemeleri karakterize edildi. 5-FU ve ribosiklib'in misellerden in vitro salım çalışmaları, tampon çözeltilerde gerçekleştirildi. Hedefli ve hedeflenmemiş ribosiklib yüklü misellerin yanı sıra hedeflenmemiş miseller kullanılarak, iki nöroendokrin tümör hücre hattı üzerinde sitotoksisite deneyleri yapıldı. Ek olarak, hedefli ve hedeflenmemiş misellerin bu hücrelerde içselleştirilmesi değerlendirildi. Sonuçlar, nöroendokrin tümörlere hem 5-FU hem de ribosiklib sağlayabilen hedeflenmiş bir polimerik misel nanotaşıyıcının başarılı sentezini göstermektedir. Hücrelerde tüm miseller sitotoksik etki gösterdi ve hedefli miseller hedeflenmemiş misellere kıyasla daha hızlı içselleştirildi. Bu sonuçlar, hedefli misellerin bu zorlu tümörlerle etkili bir şekilde mücadele etmek için çoklu terapötik ajanların gelişmiş tümöre özgü iletimi için potansiyelini işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
Neuroendocrine tumors pose significant challenges in terms of effective treatment due to their heterogeneous nature and limited therapeutic options. The focus of this study is to address these challenges through the development of targeted polymeric micelles for the codelivery of 5-fluorouracil (5-FU) and ribociclib, a CDK4/6 inhibitor, to neuroendocrine tumors. This novel approach involves the synthesis of a 5-FU monomer, two types of amphiphilic block copolymers, and subsequent functionalization of one of the block copolymers with a targeting peptide. In this study, a polymerizable 5-FU monomer was prepared, and two types of block copolymers were synthesized using reversible addition- fragmentation chain transfer (RAFT) polymerization. One type of block copolymer was non- targeted, while the other contained an NHS group, and was functionalized with cRGDfK peptide via activated ester-amine chemistry, providing targeting capability. Micelles loaded with ribociclib were prepared using the synthesized block copolymers, and their size, stability, and drug loading were characterized. In vitro release studies of 5-FU and ribociclib from the micelles were conducted in buffer solutions. Cytotoxicity assays were performed on two neuroendocrine tumor cell lines using targeted and non-targeted ribociclib-loaded micelles, as well as non-targeted micelles. Additionally, the internalization of non-targeted and targeted micelles in these cells was evaluated. The results demonstrate the successful synthesis of a targeted polymeric micellar nanocarrier capable of delivering both 5-FU and ribociclib to neuroendocrine tumors. All micelles showed cytotoxic effect on the cell lines, and targeted micelles were internalized faster compared to the non-targeted micelles, indicating their potential for improved tumor-specific delivery of multiple therapeutic agents to effectively combat these challenging tumors.