Uluslararası siber hukukun kurumsallaşması: Birleşmiş Milletler'in norm yapıcı rolü ve güvenlik paradigmaları
The institutionalization of international cyber law: The United Nation's norm-setting role and security paradigms
- Tez No: 980912
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Siber uzay, egemenlik yasal otorite, yargı yetkisinin kullanımı gibi geleneksel kavramların uluslararası ilişkiler alanında sürekli olarak sorgulandığı dinamik bir alan olarak ortaya çıkmıştır. Teknolojik gelişmeler ışığında ve küreselleşen dünyada güç, güvenlik, aktör, savaş doğası gibi klasik uluslararası ilişkiler kavramları önemli bir dönüşüm geçirmiş ve siber güvenlik, siber güç ve siber savaş gibi yeni kavramlar ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu kavramlar ise yeni süreçleri, farklı aktörleri ve bakış açılarını beraberinde getirmiştir. Siber uzayın kendine has doğası sebebiyle ulus ötesi bir yapıya sahip olması, geleneksel ulus devlet yapısındaki toprak egemenliğine dayanan klasik uluslararası hukukun uygulanmasında önemli zorlukları barındırmaktadır. Bu bağlamda teknolojik gelişmeler ile normatif düzen arasındaki gerilim giderek büyümekte ve şu anda mevcut yasal araçların ve yönetim mekanizmalarının yeniden değerlendirilmesi ve bu alana özgü çalışmalar yapılmasını gerektirmektedir. Bu tez, siber uzayın uluslararası ilişkilerdeki konumu ve uluslararası hukuk arasındaki ilişkiyi Birleşmiş Milletler'in özellikle sorumlu devlet anlayışı normu özelinde inceleyerek küresel alandaki konumuna odaklanmaktadır. Birleşmiş Milletler uluslararası toplumdaki devletler arasındaki fikir birliğini ortaya koyan önemli bir kuruluştur. Ancak güçlü devletlerin ideolojik farklılıklarının yasal çerçeve konusunda fikir birliği oluşturulmasında önemli bir engel yarattıkları görülmektedir. Ayrıca siber alanda yeni aktörlerin sahada olması da analiz yaparken benimsenen teorilerin eksikliğini ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda siber uzaydaki güç dağılımının belirlenmesi giderek zor bir hale gelmiştir ve klasik uluslararası ilişkilere hakim olan devlet merkezli yapının sorgulanmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Cyberspace has emerged as a dynamic area where traditional concepts such as sovereignty, legal authority, and the use of judicial authority are constantly questioned in the field of international relations. In the light of technological developments and in the globalizing world, classical international relations concepts such as power, security, actor, and the nature of war have undergone a significant transformation and have led to the emergence of new concepts such as cybersecurity, cyberpower, and cyberwar. These concepts have brought about new processes, different actors, and perspectives. Due to the unique nature of cyberspace, its transnational structure poses significant challenges in the application of classical international law based on territorial sovereignty in the traditional nation-state structure. In this context, the tension between technological developments and the normative order is growing and requires the re-evaluation of currently existing legal instruments and governance mechanisms and the conduct of studies specific to this field. This thesis focuses on the position of cyberspace in international relations and international law by examining the relationship between the United Nations' norm of responsible state understanding in particular. The United Nations is an important organization that reveals the consensus among states in the international community. However, it is seen that the ideological differences of powerful states create a significant obstacle to the establishment of consensus on the legal framework. In addition, the presence of new actors in the cyberspace has revealed the deficiencies of the theories adopted in analysis. In this context, determining the distribution of power in cyberspace has become increasingly difficult and has led to the questioning of the state-centered structure that dominates classical international relations.