EFL preparatory school students' demotivational factors in the english learning process at a state university in Turkey
Bir devlet üniversitesinde ingilizceyi yabancı dil olarak okuyan hazırlık sınıfı öğrencilerinin ingilizce öğrenme motivasyonlarını olumsuz etkileyen faktörler
- Tez No: 933350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA DEFNE ERDEM METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Küreselleşmeyle birlikte uluslararası iletişim kaçınılmaz hale gelmiştir. Ticari, sosyal, ekonomik ve kültürel ilişkilerde ortak bir dilin kullanılmasının önemli olduğu belirlenmiştir. İngilizce küresel dil olarak yaygın olarak kabul görmekte ve tüm uluslararası iletişimin İngilizce aracılığıyla gerçekleştiği görülmektedir. Bu nedenle, Türkiye'de eğitim süreci boyunca İngilizce öğrenimi ve öğretimine önemli bir vurgu yapılmaktadır. Literatürde İngilizce öğrenmede motivasyon üzerine çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda yabancı dil olarak İngilizce öğrenen hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce öğrenme motivasyonlarını olumsuz etkileyen faktörler incelenmektedir. Çalışmada nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Nicel veriler motivasyon düşürücü faktörler ölçeği ve demografik bilgi formu aracılığıyla toplanırken, nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmış ve betimleyici içerik analizi uygulanmıştır. Bu çalışmanın nicel sonuçlarına göre hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce öğrenme motivasyonlarını olumsuz etkileyen faktörler sırasıyla öğretim biçimi, kişisel nedenler, geçmiş deneyimler ve hazırlık okulu programının özellikleridir. Nitel very sonuçlarına göre öğrenciler, yeterli konuşma pratiği yapamama, İngilizce öğrenmeye karşı ön yargılı olma, eğitim sistemi, devam zorunluluğu, fazla ders saati, öğretmen değişiklikleri gibi unsurlar nedeniyle motivasyon kaybı yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Bu bulgulara dayanarak, öğrencilerin İngilizce öğrenme süreçlerinde nasıl motive edilebileceğine dair önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışma, üniversitelerin hazırlık okullarında İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten İngilizce öğretmenlerinin ve program geliştiricilerin motivasyonu olumsuz etkileyen nedenleri azaltmaya yönelik çözümler üretmelerinde bir rehber niteliği taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
With globalization, international communication has become inevitable. It has been determined that the use of a common language is crucial in commercial, social, economic, and cultural relations. English is widely accepted as a global language, and all international communication is observed to take place through English. Therefore, throughout the education process in Türkiye, significant emphasis is placed on English learning and teaching. Numerous studies in the literature focus on motivation in learning English. This study examines the factors that negatively affect the English learning motivation of preparatory school students learning English as a foreign language at the School of Foreign Languages at Selçuk University. The study employs a mixed-method approach, gathering both quantitative and qualitative data. Quantitative data were collected through a scale measuring demotivational factors and a demographic information form, while qualitative data were gathered through semi- structured interviews and descriptive content analysis was conducted. According to the quantitative findings of this study, the demotivational factors in the English language learning process of preparatory school students are, respectively, the form of instruction, personal reasons, past experiences and the features of the preparatory school program. Qualitative data findings reveal that students feel demotivation due to factors such as failure to practice, having prejudice against learning English, education system, attendance obligation, excessive class hours and change of teachers. Based on these findings, recommendations have been made on how to motivate students in their English learning processes. This study serves as a guide for English teachers who teach English as a foreign language and program developers at preparatory schools of universities to find solutions for decreasing demotivation.