Turizm kentleşmesinin kentsel yaşam kalitesine etkisi: Ayvalık örneği
The effect of tourism urbanization on urban quality of life: The case of Ayvalık
- Tez No: 824076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmanın amacı Ayvalık'taki kentleşme sürecinin turizm olgusu ile ilgisini araştırarak Ayvalık'taki kentleşmenin turizm kentleşmesi çerçevesindeki gelişimini ortaya koymak ve bu gelişimin Ayvalık'ın kentsel yaşam kalitesine etkisini tespit etmektir. Birinci bölümde kent ve kentleşme olguları tarihsel gelişim süreçleri içerisinde incelenmiştir. Yaşam kalitesi ve kentsel yaşam kalitesi olguları kavramsal bir çerçevede açıklanmış, Türkiye ve Dünya'daki örnekleri verilmiştir. İkinci bölümde turizm ve Patrick Mullins'in turizm kentleşmesi olgusu açıklanmıştır. Çalışma alanını oluşturan Ayvalık ilçesinin kentleşme süreci resmi veriler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile incelenerek turizm kentleşmesi çerçevesinde analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise kentsel yaşam kalitesini ölçmeye yönelik anket çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the urbanization process in Ayvalık and the tourism phenomenon, to reveal the development of urbanization in Ayvalık within the framework of tourism urbanization and to determine the effect of this development on the urban life quality of Ayvalık. In the first part, the city and urbanization phenomena are examined within the historical development processes. The phenomena of quality of life and urban quality of life are explained in a conceptual framework, and examples in Turkey and the world are given. In the second part, tourism and Patrick Mullins' tourism urbanization phenomenon are explained. The urbanization process of Ayvalık district, which constitutes the study area, was analyzed with official data and semi-structured interviews and analyzed within the framework of tourism urbanization. In the third part, a survey study to measure the quality of urban life is included