Soyut resimde biçimsel yalınlık üzerine bir inceleme
An investigation on formal simplicity in abstract painting
  1. Tez No: 824077
  2. Yazar: TUĞBA KAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA PARLAKKALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sanat, tarih boyunca pek çok farklı ifade biçimleriyle günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Soyut sanatta, sanat tarihi içerisinde önemli bir yere sahip olan ifade biçimlerindendir. Soyut arayışlar, sanatçıların gözle görülen, algılanabilen ve anlamlandırılabilen biçimlerden uzaklaşmasıyla başlamıştır. Sanat tarihinde alışılagelmiş geleneksel resim üslubunun kuralları terk edilmiş, görünen gerçekliklerin yerine görünmeyen gerçekliklerin ardına düşülmüştür. Salt, mutlak ve tinsel olan soyut kavramlar dikkate alınarak, içsel olan gerçeklik ve duyumsamaları ifade etme arayışı soyut sanatı ve biçimlerini ortaya çıkarmıştır. Soyut sanatta duygu ve düşünceler nesnesiz ve dolaysız olarak ifade edilmek istenmiş, sanatçılar bu ifadeleri gerçekleştirmek için her türlü nesne ve figür görünümünden sıyrılmıştır. Ruhsal olanın dışavurumunu imgesel görünümlerden arınarak gerçekleştirmiş, biçimlerde oldukça yalın bir tavır kullanılmıştır. Soyut sanatçıların kullandığı biçim ve formlar, temsiliyet barındırmayacak şekilde yalın çizgiler, salt renk alanları, özgür ve sınırsız boyama şekillerinden oluşmuştur. Soyut olan ifadeler sınırsızlığı da beraberinde getirmiştir. Sanatçılar için sınırsız hayal gücü, tasarı ve biçimsel form gibi imkanlar doğarken izleyiciler için ise sınırsız ve özgür bir duyumsama alanı açığa çıkmıştır. Mutlak ve öz olanın içsel derinliklerde yatan duygu durumlarında olduğunu ifade eden sanatçılar, ruhsal imgeleri dış dünyaya ait görünümlerden arındırarak soyut sanat biçimlerini ortaya koymuşlardır. En saf ve öz olana ulaşabilmek için biçimsel yalınlığı tercih etmişlerdir. Yalın ve sade olan soyut biçimler ile zamansız ve mekânsız olarak sınırsız bir düşünce alanı oluşturulmuştur. Soyut sanatın birçok farklı üslubu ve sanatçı tekniği, özgür ve sınırsız yalın biçimleri beraberinde getirmiş ve getirmeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Art has sustained its existence throughout history with numerous different forms of expression until today. Abstract art is one of the significant forms of expression within the history of art. Abstract pursuits began with artists moving away from visible, perceivable and compreshensible forms. The rules of conventional painting style in art history were abandoned, giving way to invisible realities instead of visible ones. Abstract concepts that are pure, absolute and spiritual have given rise to the pursuit of expressing internal realities and sensations, resulting in the emergence of abstract art and its forms. In abstract art, emotions and thoughts are intended to expressed objectless and directly, and artists have distanced themselves from all kinds of object and figurative appearances to achieve these expressions. They have accomplished the expression of the spiratual by purning it from representational forms and employing a significantly simple attiude in their forms. The forms and shapes used by abstract artists consist of simple lines, pure color areas, and fre and limitless painting techniques without representation. Abstract expressions have also brought about limitlessness. While artists gain possibilities such as unlimited imagination, design, and formal form, viewers are presented with an unlimited and free realm of perception. Artists, who claim that absolute and true existence lies in the depths of internal emotions, have brought forth abstract art forms by purging spiritiual images from external appearances. They have preffered formal simplicity to reach the purest and truest. With simple and plain abstract forms, a limitless realm of thought has been created that is timeless and spaceless. The various styles of abstract art and artist techniques have brought and continue to bring forth free and limitless simple forms.