مواقع التواصل الاجتماعي ودورها في تبليغ الدعوة الإسلامية
İslam davetini ulaştırmada sosyal medya platformları rolü
  1. Tez No: 824124
  2. Yazar: OMAR MHAIERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANMAR AHMAD MUHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İnternetin ve bunun sonucunda ortaya çıkan sosyal paylaşım sitelerinin günümüzde birçok insanın hayatının ayrılmaz bir parçası haline geldiği, kültür ve medya endüstrilerinin Batı'nın egemen olduğu bir dünyada, İslam ümmetinin çevrimiçi sosyal paylaşım sitelerinin temsil ettiği yeni medyadan yararlanmayı düşünmesi gerekli ve kaçınılmaz hale gelmiştir ve Müslüman öncülerinin onu insanları etkilemek ve aralarında dini farkındalığı yaymak adına kullanması şart olmuştur. Özellikle bu platformları dolaylı olarak farkındalığı şekillendirmedeki rolü ve gençlerin her konuda bilgi edinmede kullandıkları önemli araçlardan biri olarak onlara alışkanlık ve davranışlar kazandırması hasebiyle İslam ümmetinin amaçladığı hedeflere hizmet etmek adına kullanılabilecek en önemli araçlardan biri olarak kabul edilmektedir. Buradan hareketle, tez araştırmasının düşüncesi, internetin ve sosyal paylaşım sitelerinden uygulamalarının günümüzün en büyük çağdaş araçlarından biri ve en önemlisi olduğu yerde ortaya çıktı. Bu büyük dini tebliğ etmek ve insanları elimizden geldiğince yönlendirmekle görevli olduğumuz için bu çağdaki din görevlilerinin daveti dünyaya yaymak ve tüm insanlara ulaştırmak adına bu yola yatırım yapmaları umulmaktadır. Özellikle bunu çeşitli ve çok biçimli sosyal ağ sitelerini kullanmak, toplum nezdinde popüler bireyleri kullanmakla mümkündür.
Özet (Çeviri)
In a world where the Internet and its social networking sites have become an integral part of the lives of many people today, the cultural and media industries are dominated by the West, it has become necessary and inevitable for the Islamic nation to think about exploiting the new media represented by social networking sites through The Internet. It has become imperative for its Muslim pioneers to exploit it to influence people and spread religious awareness among them, especially since these sites are considered one of the most important means that can be employed to serve those goals that the Islamic nation aspires to; For its role in shaping awareness indirectly, and imparting habits and behaviors to them, as it is one of the important means that young people resort to to obtain information on all issues. Hence the idea of the research came, as the Internet and its applications from social networking sites are considered one of the greatest and most important contemporary means in our day, and since we are commanded to inform this great religion and guide people, each according to his ability, it is hoped that preachers in this era invest this means to spread the call throughout the globe and deliver it. For all people, especially by using the various and multi-format social networking sites, as they are the most popular and used by people. Thus, the importance of this study is highlighted in that it came to highlight the role of social networking sites and its impact in spreading the Islamic call, and in the importance of the time and the hot events that the Islamic nation is experiencing from repeated attacks on religion, distortion of the true image of Islam, and the emergence of different intellectual schools that try to prove themselves and promote their ideas through Social networking sites, which required specialists and Islamic preachers to use them and exploit them optimally in conveying the Islamic call.