Beden farkındalığının öz-şefkate etkisinde somatizasyonun düzenleyici rolünün incelenmesi
The impact of body awareness on self compassion: Questioning the moderator role of somatization in between
  1. Tez No: 824207
  2. Yazar: TALHA YASİN BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı beden farkındalığı, öz-şefkat ve somatizasyon kavramları arasındaki ilişkileri incelemek ve somatizasyonun beden farkındalığı ile öz-şefkat arasındaki ilişkiyi düzenleme gücünü değerlendirmektir. Bu doğrultuda araştırmaya örneklem teşkil edecek olan 18-65 yaş arasında 340 katılımcıya ulaşılmıştır. Bu çalışmada sosyodemografik bilgi formu ile birlikte Vücut Farkındalığı Anketi, Öz-şefkat Ölçeği ve Somatizasyon Ölçeğinden oluşan anket formu üzerinden veri toplanmıştır. Söz konusu veriler SPSS programının 24.00 sürümü ile analiz edilmiştir. Ölçeklerden elde edilen puanlar arasındaki ilişkiler Korelasyon Analizi ile incelenmiş olup beden farkındalığı ile öz-şefkat puanlarının pozitif yönde anlamlı olarak ilişkilendiği, somatizasyon puanlarının ise hem beden farkındalığı hem de öz-şefkat puanlarıyla negatif yönde anlamlı olarak ilişkilendiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, somatizasyonun diğer değişkenlerin arasındaki ilişkiyi düzenleme gücünü belirlemek için Regresyon Analizi gerçekleştirilmiştir. Kurulan model istatistiksel olarak anlamlı çıksa da somatizasyonun beden farkındalığı ve öz-şefkat arasındaki ilişkiyi düzenleyici rolü olmadığı saptanmıştır. Bulgular daha sonra alan yazındaki bilgiler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, it is aimed to investigate the relations between body awareness, self-compassion and somatization, and to evalute whether somatization moderates the relationship between body awareness and self-compassion. This study was carried out of 340 participants between the ages of 18 and 65. The survey form of this paper entails Sociodemographic Information Form, Body Awareness Questionarre, Self-Compassion Scale and Somatization Scale. The data derived from the scales were analyzed with the version 24.0 of SPSS programme. The Correlation Analysis was conducted to evaulate relationships amongst the variables found that there is a positive significant relationship between body awareness and self-compassion, and negative signifacant relationships between somatization and both body awareness and self-compassion. Besides, regulatory power of somatization on the other variables' realtionship was examined through Regression Analysis. No regulatory role of somatization was found, although the model turned out to be statistically significant. Finally, the findings were discussed under the light of the information based on the literature.