Arabesk filmlerde erkeklik temsili
The representation of masculinity in arabesque films
  1. Tez No: 824215
  2. Yazar: HASAN AKPULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEKTANURŞİN DUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, arabesk filmlerde erkekliğin temsili üzerine odaklanarak kırılgan erkeklik kuramı bağlamında beden ve sosyokültürel pratiklerdeki parametreleri ayrıntılı bir şekilde incelemiştir. Araştırma, toplumsal cinsiyet rollerinin aşındığı savından yola çıkarak ve kırılgan erkeklik kavramını sorgulayarak erkekliğin temsilini ele almaktadır. Bu bağlamda, erkek kültürünü yansıtan karakterlerin, arabesk filmlerde farklı imajlar aracılığıyla nasıl sunulduğunu araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, 1978-1988 yılları arasından seçilen Yarabbim, Zulüm, Küçüksün Yavrum, Derbeder, Boynu Bükük, Yaktı Beni, İsyankâr, Kul Sevdası, İtirazım Var gibi filmler ele alınmış ve bu filmlerdeki kırılgan erkekliğe işaret eden imajlar ve eril krizi üreten yapının sunumu beden ve sosyo-kültürel pratikler bağlamında çözümlenmiştir. Çalışmada, ayrıca 1950'lerden 1980'lere kadar olan dönemde Türkiye'de meydana gelen toplumsal, kültürel, siyasi ve ekonomik değişikliklerin, arabesk filmlerdeki erkeklik temsillerini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Böylece, çalışmada Türk sinemasında 1970 öncesi erkeklik temsilleri ile arabesk filmlerdeki erkeklik temsili arasındaki benzerlikler ve farklar ele alınarak toplumsal cinsiyet ve sinema alanına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the representation of masculinity within the context of the theory of precarious manhood, examining the parameters within the body and sociocultural practices. The research addresses the representation of masculinity by questioning the concept of precasrious manhood, starting from the assertion that societal gender roles are corrupted. In this context, the study aims to investigate how characters reflecting male culture have been presented through different images in arabesque films. For this purpose, films such as“Yarabbim,”“Zulüm,”“Küçüksün Yavrum,”“Derbeder,”“Boynu Bükük,”“Yaktı Beni,”“İsyankâr,”“Kul Sevdası,”and“İtirazım Var,”which were selected from the period between 1978 and 1988, have been examined, and the male characters in these films have been analyzed in the context of the body and sociocultural practices that indicate precarious manhood and contribute to the crisis of masculinity. The study also explores how the societal, cultural, political, and economic changes that took place in Turkey from the 1950s to the 1980s influenced the representation of masculinity in arabesque films. Thus, the study aims to contribute to the fields of gender studies and cinema by discussing the similarities and differences between pre-1970 representations of masculinity in Turkish cinema and the representation of masculinity in arabesque films.