Religious justification of puritan slavery; How religion shaped the creation of slavery institution and lives of Blacks and Natives in seventeenth-early eighteenth century new England
Püriten köleciliğinin din ile meşrulaştırılması; On yedinci- erken on sekizinci yüzyıl new England'ında dinin köleciliği, Siyahi ve Kızılderili yaşamlarını nasıl şekillendirdiği
- Tez No: 824216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENNETH WEİSBRODE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Püriten toplulukların, özellikle Massachusetts Bay Kolonisi'nin, Trans-Atlantik Köleciliğine katılımlarında dinin rolünü incelemektedir. Bu tez, John Winthrop gibi dini liderlerin köleciliği desteklemek için kullandığı teolojik gerekçeleri, Püriten topluluklarında köleleştirilmiş insanlara yönelik davranışların din tarafından nasıl şekillendirildiğini ve sonrasında da Özgür Siyahilere ve Kızılderililere nasıl davranıldığını araştırmaktadır. Araştırma, koloni arşivlerinin, dava tutanaklarının ve mektupların incelenmesi ile beraber John Winthrop'un“A Modell Of Christian Charity”gibi önemli tarihi metinler ve Wendy Warren'ın New England Bound'ı gibi dönemin köleciliğine odaklanan daha güncel çalışmalara dayanarak yazılmıştır. Bu çalışma aynı zamanda dinin, zenginlik ve Püriten kolonilerindeki kölecilik ile ilişkisini araştırmanın yanı sıra zenginlik ve kurtuluş ile ilgili dini görüşlerin köle ticaretine katılmakta nasıl etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Sonrasında tez, kazançlı bir iş yöntemi olan köleciliğin kolonilere nasıl güç ve bir nebze özgürlük hissi verdiğini ve bunun nasıl İngiltere'nin otoriteyi geri almak için Çarter yollamasına neden olduğu ile devam etmektedir. Bu araştırma Püriten toplumlarda köleciliğe din yoluyla nasıl imkan sağlandığı ve köleciliğin nasıl şekillendirildiğini araştırıp, koloni dönemi Amerikasında din ve kölecilik arasındaki bağlantıya, din tarihinin Trans-Atlantik Köleciliğiyle ilişkilendilmesini ekleyerek daha ayrıntılı bir anlatım sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of religion in the participation of Puritan societies in Trans-Atlantic slavery, specifically focusing on the Massachusetts Bay Colony. The study will investigate the theological justifications used by religious leaders like John Winthrop to support slavery, and the role of religion in shaping the treatment of enslaved people in Puritan communities and then the treatment of the freed Natives and Blacks. The research will be based on the examination of colonial archives, court cases, and letters, as well as key historical texts such as John Winthrop's“A Modell of Christian Charity”and recent works on the period' slavery like Wendy Warren's New England Bound. The study will also explore the relationship between religion, wealth, and slavery in Puritan societies, and how religious beliefs about wealth and salvation influenced the participation in the slave trade. Then continue on with how the lucrative business of slavery gave power and a sense of freedom to colonies and lead to a charter where the Crown took the authority back. The research will investigate the role of religion in enabling and shaping the practice of slavery in Puritan societies and provide a more in-depth understanding of the relationship between religion and slavery in colonial America by linking religious history with Trans-Atlantic slavery.