A Muslim feminist NGO in Turkey: The case of Havle Women Association
Türkiye'de Müslüman feminist bir STK: Havle Kadın Derneği örneği
- Tez No: 824214
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Havle Kadın Derneği'nin (HKD) İslam temelli feminist duruşuna, entelektüel önerilerine ve Türkiye feminist hareketi bağlamındaki yerine odaklanmaktadır. Feminist mücadeleye görece yeni katılan Havle, 2018 yılında İstanbul'da kurulmuş olup kendisini“Türkiye'nin ilk Müslüman Feminist Kadın Derneği”olarak tanımlamaktadır. Bu tez kapsamında, Havle Kadın Derneği Türkiye'deki tek Müslüman ve dekolonyal feminizm örneği olarak ele alınmaktadır. Çalışma boyunca, İslami feminizm ve dekolonyal feminizm literatürü temel alınarak, HKD'nin Türkiye'de yeni bir feminist yönelim üretip üretmediğini değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Havle'nin otoriter AKP iktidarına, Batılı ana akım feminizme ve Sünni-Ortodoks İslam anlayışına karşı kendi kimliğini nasıl kurguladığı incelenmektedir. Ayrıca, HKD'nin kadın meselesine Kur'an merkezli bakış açısı üzerinden alternatif bir çerçeve sunduğu iddia edilmektedir. Buna paralel olarak HKD, modern ve küresel Müslüman feminist pratiklerinin Türkiye'deki ilk ve tek örneği olarak dikkat çekmektedir. Havle Türkiye'deki ana akım İslami ve seküler feminizm yorumlarına meydan okuyarak, İslam temelli ataerkiye, AKP'nin toplumsal cinsiyetle ilgili konulardaki hegemonyasını reddederek ve Türkiye'deki modernleşme- batılılaşma kalıp yargılarına direnerek feminizmi yerelleştirmeyi hedeflemektedir. Tüm bunların ışığında bu çalışma, Havle Kadın Derneği'ni, Türkiye feminist hareket içinde yeni ve alternatif bir yol olarak tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the Islam-based feminist stance of Havle Women's Association (HWA), its intellectual offerings and unique place in Turkey's feminist movement. A newcomer to Turkey's feminist movement, HWA was founded in Istanbul in 2018 and framed itself as“the first Muslim Feminist Women's Association in Turkey”. The thesis examines HWA as a case study of Muslim - decolonial feminism in Turkey. By engaging with Islamic feminism and decolonial feminism literature, the study aims to investigate whether HWA produces new feminist direction in Turkey, how does HWA formulate its identity towards authoritarian AKP rule, Western stereotyped feminism, and Sunni-orthodox Islam understanding. I claim that by rejecting AKP's enforced domination about gender roles and political implications, HWA produces an alternative framework for thinking about women's issues from a Qur'an-based perspective. Parallel to this, the NGO also serves as the first and only initiation to the practice of modern and global Muslim feminist conceptualization in Turkey. Besides, by challenging mainstream women identity formulations, resisting Islam-referenced patriarchy, AKP's hegemonic domination on gender-related matters and modernization and westernization stereotypes in Turkey, HWA produce an alternative perspective for its working area. Under the light of these, this study discusses HWA as a new intellectual direction for Turkey's feminist movement.