What do the option-based variables tell us about future returns?
Opsiyon bazlı değişkenler hisse getirileri hakında ne anlatıyor?
  1. Tez No: 824217
  2. Yazar: ÖZGÜR ŞAFAK AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Opsiyon bazlı değişkenler yatırımcıların gelecekteki risk değerlendirmelerini yansıtır ve bu nedenle hisse senedi getirileri hakkında bilgi içerir. Önceki çalışmalar, bilginin opsiyon piyasasından hisse senedi piyasasına aktığını göstermektedir. Ampirik kanıtlar, opsiyon bazlı değişkenler kullanılarak oluşturulan portföylerin, geleneksel varlık fiyatlama değişkenleri tarafından tam olarak açıklanamayan getirilere sahip olduğunu göstermektedir. Bali, Chabi-Yo ve Murray (2022)'i takiben bu tez, call ve put opsiyon volatiliteleri arasındaki farklar, tarihsel volatilite ve opsiyon bazlı volatilite arasındaki fark ve opsiyonların açık kontrat sayısındaki değişimi gibi opsiyon bazlı değişkenlerin tahmin gücünü incelemektedir. Veriler Optionmetrics'ten elde edilmiştir. 1996-2015 yılları arasındaki dönemde ABD borsalarında işlem gören hisse senetleri üzerindeki opsiyonlar analiz edilmiştir. Çalışmada ayrıca ekonomik durgunluk dönemlerinde opsiyon bazlı değişkenlerin tahmin gücünün değişip değişmediği de araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, opsiyona dayalı değişkenlerin geleneksel varlık fiyatlama değişkenleri ile birlikte kullanıldığında modellerin tahmin gücünü artırdığını göstermektedir. Opsiyona dayalı değişkenlerin durgunluk dönemlerinde de hisse senedi getirisi tahminlerinde faydalı olduğu bulunmuştur. Opsiyon bazlı değişkenler ve daha önce belirlenmiş değişkenleri içeren bir tahmin modeli hem durgunluk hem de genişleme dönemlerinde CAPM ve Fama-French üç faktör modelinden daha iyi performans gösterirken, durgunluk döneminde modelin doğruluğu genişleme dönemine kıyasla önemli ölçüde daha düşüktür. Model düşük betalı hisselerin getirilerini yüksek betalı hisselerin getirilerine kıyasla daha doğru tahmin etmiştir. Opsiyon bazlı değişkenler kullanılarak oluşturulan portföylerin getirilerinin istatistiki olarak önemsiz ancak ekonomik olarak yüksek getiriler yarattığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Option-based variables reflect investors' assessment of future risk and therefore contain information about expected stock returns. Early studies show that information flows from the options market to the equity market. Empirical evidence suggest that portfolios created using option-based variables have returns that cannot be fully explained by traditional asset pricing variables. Following Bali, Chabi-Yo and Murray (2022), this thesis examines the predictive power of option-based variables, such as the difference between call and put implied volatilities, the difference between realized volatility of the underlying stock and option implied volatility, and the change of the open interest in options. The options on stocks traded in the US stock exchanges in the period between 1996 and 2015 are analyzed. The study also investigates whether the predictive power of the option-based variables changes during periods of economic recession. The findings show that option-based variables increase the predictive power of the models when used with the traditional asset pricing variables. Option-based variables are found to be useful predictors of stock returns during recessions as well. The estimation model which includes option-based variables and stock characteristics outperforms CAPM and Fama-French three-factor model during both recession and expansion periods but the accuracy of the model is significantly lower during recessions. The model fails to estimate the future returns of high beta stocks as accurately as low beta stocks. Portfolios formed based on quintile values of the option-based variables create economically large but statistically insignificant abnormal returns.