Bridging the 'Traditional' and the new: Changing tastes and the new high-end market of Turkish delight
'Gelenek' ile yeni arasında köprü: Değişen beğeniler ve yeni nesil Türk lokumu pazarı
  1. Tez No: 824221
  2. Yazar: CANAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ GER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, 'geleneksel' lokumuna dair 2010'ların sonunda değişen tüketici beğenileri ve pazar dinamiklerini incelemektedir. 'Geleneksel' özelliklerini korurken sağlık odaklı ve yenilikçi tüketici trendlerinin etkisiyle yeni nesil lokumun ortaya çıktığını ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında lokum pazarındaki dinamikler, tarihsel olarak önemli dönemlere ayrılarak incelenmektedir. Bu çalışma, lokum pazarının Osmanlı Sarayı'ndaki kökenlerinden itibaren şekillenen tarihi ve sosyo-ekonomik faktörlere dikkate almaktadır. Lokum, Osmanlı Dönemi'nde önce sadece sarayda üretilip tüketilirken, 18. yüzyıldan sonra Hacı Bekir markası ile tescillenip halkın beğenisine sunulmuştur. 2010 sonrasında, yeni nesil lokum, geleneksel unsurları küresel tüketim alışkanlıklarıyla bir araya getirmek isteyen tüketicilerin tercih ettiği ürün haline gelmiştir. Yeni nesil lokum tüketicileri doğal malzemelerle üretilmiş ürünleri tüketirken, aynı zamanda Türk kültüründeki önemli bir mirasa ve geleneklere önem vermektedir. Araştırma, yeni nesil tüketicilerin, geleneksel lokuma göre pahalı bir ürüne dair geliştirdikleri beğeniyi incelemektedir. Bu tezde kalitatif araştırma metodları kullanılarak, 10 yeni nesil lokum tüketicisiyle görüşülmüştür. Görüşmelerin sonucunda, küresel tüketim trendleriyle iç içe geçmiş farklılık arayışı ve estetik unsurlar tartışılmaktadır. Tüketicilerin tercih ve beğenilerine yön veren ve geleneksel ile yenilik arasında bir köprü kuran üç ana tema belirlenmiştir: Küresel sağlık endişeleri, mirasa değer verme ve değişen küresel beğeni rejimleri. Çalışma, yeni nesil Türk lokumunun, geleneksel ve yenilikçi unsurlar arasındaki dinamik bir etkileşimi ortaya koymaktadır. Bourdieu'nun ayırt etme duygusu olarak estetik kavramsallaştırmasını kullanarak, yenilikçi ürünlere ilgi duyan tüketicilerin, çocukluk anılarını ve aile geleneğini lokumla ilişkilendirdiğinde, tercihlerinde kültürel mirasa olan bağlılıklarını yansıtmaktadır. Son bölümde, çalışmanın akademik alana sağladığı katkılar ele alınmakta, ancak bu katkıların sınırlı kaldığı noktalar da gözden geçirilmekte ve, gelecekte yapılacak araştırmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines changing consumer preferences and market dynamics regarding the 'traditional' Turkish delight in the late 2010s. It demonstrates the emergence of a new generation of Turkish delight that maintains its 'traditional' attributes while incorporating global consumer trends. I analyze the transformation of the Turkish delight market by dividing it into historically significant periods. This study considers the historical and socio-economic factors that have shaped the Turkish delight market since its origins in the Ottoman Palace. Initially produced and consumed only within the Ottoman period, Turkish delight became publicly available with the Hacı Bekir brand after the 18th century. In the late 2010s, the new generation of Turkish delight became a preferred product for consumers aiming to combine tradition with global consumption trends. New generation Turkish delight consumers value natural and distinguished ingredients while respecting a cultural heritage and traditions.This research delves deep into the preferences of the new generation consumers for a relatively expensive new generation Turkish delight and examines the emerging niche market. Through qualitative research methods, the thesis involved interviews with 10 consumers of the new generation of Turkish delight. Three key themes account for Turkish delight's changing preferences and tastes: global health concerns, appreciation of heritage, and evolving global taste regimes. These dimensions shape Turkish consumers' choices and serve as a bridge between tradition and innovation. The concluding section discusses the contributions of the study while also acknowledging its limitations. Lastly, recommendations are provided for future research endeavors.