Income related inequalities in oral health
Ağız ve diş sağlığında gelire bağlı eşitsizlikler
  1. Tez No: 824228
  2. Yazar: HASAN GİRAY ANKARA
  3. Danışmanlar: DR. JOHN WILDMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Halk Sağlığı, Sağlık Yönetimi, Econometrics, Public Health, Healthcare Management
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: York University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, daha önce geliştirilen veri setini kullanarak ağız sağlığında gelire bağlı eşitsizlikleri araştırmak için çağdaş ekonometrik yöntemleri kullanmaktır. Amaçlar (i) ağız sağlığı ile gelire bağlı sosyo-demografik ve dişhekimliği faktörleri arasındaki ilişkiyi belirlemek, (ii) ağız sağlığında erkekler ve kadınlar arasındaki gelire bağlı eşitsizlikleri ayrı ayrı ölçmek, (iii) gelire bağlı eşitsizliği ayrıştırmaktır. ağız sağlığında bileşenlerine ayrılmıştır. Kullanılan veriler 1998 yılında gerçekleştirilen Yetişkin Diş Sağlığı Araştırması'ndan alınmıştır. Ağız sağlığında gelire bağlı eşitsizlikleri ölçmek için konsantrasyon endeksleri kullanılmaktadır. Konsantrasyon endeksleri uygun regresyon yaklaşımıyla hesaplanır. Zenginlerin lehine ciddi gelir eşitsizlikleri erkekler ve kadınlar arasında ayrı ayrı mevcuttur. Ayrıştırma sonuçları, ağız sağlığında gelirle ilgili eşitsizlikler üzerinde sadece gelirin değil, aynı zamanda yaş, eğitim, bölgesel eşitsizlik ve diş hekimliğine gitme gibi gelirle ilişkili sosyoekonomik faktörlerin de etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to use contemporary econometric methods to investigate income related inequalities in oral health using previously developed dataset. The objectives are (i) to determine the relationship between oral health and income related socio-demographic and dental factors, (ii) to measure the income related inequalities in oral health among men and women separately, (iii) to decompose the income related inequality in oral health into its components. The data used is taken from The Adult Dental Health Survey carried out in 1998. Concentration indices are used to measure the income related inequalities in oral health. The concentration indices are calculated with convenient regression approach. Significant income related inequalities favouring the rich are existed among men and women separately. The results of decomposition shows that not only the income but also the income related socioeconomic factors such as age, education, regional disparity and dental attendance have impacts on income related inequalities in oral health.