11-18 yaş aralığındaki otizm spektrum bozukluğu bulunan çocuklar ile zihinsel yetersizliği olan çocukların cinsel gelişim özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of sexual development characteristics of 11-18 years old children with autism spectrum disorder and children with intellectual disabilities
  1. Tez No: 824315
  2. Yazar: BURAK EMRE KADAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ELAGÖZ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Otizm Spektrum Bozukluğu bulunan bireylerin ergenliğe giriş dönemi ile birlikte cinsel gelişim özelliklerini zihinsel yetersizliği bulunan bireyler ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Araştırmaya 11'i kız 39'u erkek olmak üzere 50 birey katılmıştır. Bu bireylerden 27'si Otizm Spektrum Bozukluğuna sahip, 23'ü ise Zihinsel Yetersizliğe sahip özel çocukların anket sonuçları alınmıştır. Araştırmaya katılan tüm ebeveynlere onam formu verilmiş olup ardından sosyodemografik bilgi formu, Otizm Spektrum Tarama Ölçeği (ASSQ), Ergenlik Dönemindeki Zihin Yetersizliği Olan Bireylerin Cinsel Gelişim Özellikleri Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada Otizm Spektrum Bozukluğu Bulunan Bireylerin ergenliği, cinselliği anlamlandırışı ile Zihinsel Yetersizliğe sahip olan bireylerin ergenliği anlamlandırışı karşılaştırılmıştır. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson yada Fisher Kesin Ki Kare testleri uygulandı. Ergenlik Dönemindeki Zihin Yetersizliği Olan Çocuklarının Cinsel Gelişim Özellikleri Ölçeği (EDZYOÇCGÖ) ölçeği ve Otizm Spektrum Tarama Ölçeği (OSTÖ) ölçeğinin birbiriyle ilişkisi Pearson's korelasyon analizi ile değerlendirildi. OSB ve zihinsel yetersizliğin, doğum şekli, konuşma düzeyi, beslenme problemi, eğitime devam ettikleri okul düzeyi, yeni kararlar alma becerisi, tek başına kıyafet giyme becerisi, tek başına duş alma becerisi, kısıtlayıcı tekrarlayıcı davranışlar, sosyal etkileşim ve iletişim problemleri, mahremiyet, cinsel istismar ve cinsel doyum açısından anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare along with the sexual development characteristics of individuals with ASD and the puberty entry period individuals with intellectual disability. Fifty individuals, 11 girls and 39 boys, participated in the study. The survey results were obtained from special children, 27 of whom had Autism Spectrum Disorder and 23 of whom had Intellectual Disability. Consent form was given to all the parents who's participating in the study, and then the sociodemographic information form, the Autism Spectrum Screening Scale (ASSQ), and the Scale of Sexual Development Characteristics of Individuals with Intellectual Disabilities in Adolescence were applied. In the study, the adolescence and sexuality interpretation of individuals with Autism Spectrum Disorders and the interpretation of adolescence of individuals with Intellectual Disability were compared. Pearson or Fisher exact chi-square tests were used to compare categorical variables. The relationship between the Sexual Devolopment in İntellectual Disabilities scale and the ASSQ scale was evaluated with Pearson's correlation analysis.ASD and intellectual disability; in terms of birth type, speech level, nutritional problem, the level of education they attend, the ability to make new decisions, the ability to wear clothes alone, the ability to take a shower alone, restrictive repetitive behaviors, social interaction and communication problems, privacy, sexual abuse and sexual satisfaction. significant differences were found between these terms.