Şura-yı devlet adliye dairesi (1868-1872)
Adliye division of counsel of state (1868-1872)
- Tez No: 824348
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ GEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında Şura-yı Devlet'in kuruluş aşamasındaki beş dairesinden biri olan Adliye Dairesi ele alınmıştır. Adliye Dairesi'nin 1868-1872 yılları arasında verdiği kararlar çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Çalışmanın alt metni, Türkiye'de hukuk ve idarenin birbirinden ayrılması, yeni hukukun şekillenme süreci olmuştur. Çalışmada ilk olarak Adliye Dairesi'nin Şura-yı Devlet içerisindeki konumu ele alınmış, ardından daireyi en fazla meşgul eden iki konu; memur yargılaması ile kanun, nizamname ve kararname yapım süreçleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, division of Adliye, which is one of the five division of the Council of State during the establishment phase, has been discussed. The decisions made by the Adliye Division between 1868-1872 formed the basis of the study. The sub-text of the study is separation of administrations from law and the formation of the new type of law in Turkey. Firstly, the position of the Adliye division within the Council of State was discussed, and then the two of the most problematic issues within the Adliye Division; The process of making law and regulation and the judgment of the civil servant were examined.