Çalışanların siber güvenlik farkındalıklarının ölçülmesi: Van ili örneği
Measuring employees' cyber security awareness: An example of Van province
- Tez No: 918318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KIZILDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde, Bilgi Teknolojileri hayatımızın her alanında olduğu gibi iş hayatının da vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir ve hemen hemen her alanda etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bilgi teknolojilerinin çalışma hayatında giderek artan etkisini ve çalışanların siber güvenlik farkındalıklarının iş sürekliliği açısından da kritik bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Araştırma kapsamında, bilgi güvenliği ve siber güvenlik kavramları ele alınmış, Van ilinde ikamet eden ve aktif olarak çalışma hayatında bulunan çalışanların siber güvenlik bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla bir anket araştırması gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan çevrimiçi ve yüz yüze görüşmeler ile veriler elde edilmiş olup, SPSS istatistik programı kullanılarak analizler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, çalışanların genel olarak orta seviyede siber güvenlik farkındalığına sahip olduklarını göstermektedir. Bu bulgular, iş sürekliliğini sağlamak ve bilgi güvenliğini korumak adına siber güvenlik farkındalık bilincinin artırılmasının önemli bir gereklilik olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle iş yerlerinde, çalışanların bu konuda daha fazla bilinçlenmesi için eğitim ve farkındalık programlarının uygulanması kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In today's world, Information Technology has become an indispensable element in every aspect of our lives, including the business world, and it is actively utilized in almost every field. This highlights the increasing impact of information technologies in the workplace and the critical importance of employees' cybersecurity awareness for business continuity. The research focuses on information security and cybersecurity concepts, aiming to measure the cybersecurity knowledge levels of employees residing in Van who are actively engaged in their professional lives. Data were collected through online and face-to-face interviews with participants, and analyses were conducted using the SPSS statistical software. The results indicate that employees generally have a moderate level of cybersecurity awareness. These findings reveal the essential need to enhance cybersecurity awareness in order to ensure business continuity and protect information security. Particularly in workplaces, implementing training and awareness programs to increase employees' consciousness in this area holds critical importance.