Epistemology in Islamic theology in the post-classical period: The concept of evidence in the works of Saʿd al-Dīn al-Taftāzānī
Postklasik dönem kelam iliminde epistemoloji ve Saʿd al-Dīn al-Taftāzānī'nin eserlerinde delil kavramı
- Tez No: 824532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SÜRURİ, PROF. DR. PETER ADAMSON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sa'düddîn et-Teftâzânî'nin (ö. 792/1390) eserleri, İslam düşünce tarihinde bir dönüm noktası oluşturmuş ve son yıllara kadar İslami eğitimin merkezinde yer almıştır. İslam dünyasındaki geleneksel müfredattan kopuş ve 5/11. yüzyıldan sonra teolojideki felsefi araştırmaların sunacak önemli bir şeyi olmadığı şeklindeki aksiyomatik öncül nedeniyle, Taftāzānī'nin eserlerinin merkezi konumu ortadan kalktı. Neyse ki, çağdaş bilim bu öncülleri sorgulamış ve Teftāzānī gibi âlimlerin ortaya çıktığı Klasik Sonrası Döneme ilgi göstermeye başlamıştır. Bununla birlikte, şerh geleneği ve son derece teorik metinler konusundaki anlayış eksikliğinden dolayı şimdiye kadar çok az ilerleme kaydedilmiştir. Bu araştırma, kelam ilminin en etkili âlimlerinden biri tarafından yazılan en temel konulardan bazılarına ışık tutmaktadır. Birinci amaç, şerh geleneğinin önemli özelliklerini açıklığa kavuşturmak ve aynı yazarın farklı eserlerde aldığı karşıt görüşlere ilişkin kafa karışıklığını ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktır. İkinci amaç, müteahhirun dönemi âlimlerinin kelam ilmini nasıl tarif ettiklerini, epistemoloji ve kelam ilmi arasındaki ilişki ile ilgili görüşlerini ve kelam ilminin en temel kavramsal araçlarını nasıl sunduklarını göstermektir. Nihai amaç, bahsi geçen âlimlerin delil kavramını ve akli ve nakli delilin rolünü nasıl tartıştıklarını araştırmaktır. Örnek çalışmalar, muhtelif kelami konuların daha önce tartışılan epistemoloji ve delil konularıyla nasıl ilişkili olduğunu gösterecektir.
Özet (Çeviri)
The works of Saʿd al-Dīn al-Taftāzānī (d. 792/1390) marked a pivotal point in Islamic intellectual history and were central to Islamic education until recent years. Due to the break with the traditional curriculum in the Islamic world and the axiomatic premise that philosophical inquiries in theology after the 5./11. century had nothing substantial to offer, the central position of Taftāzān'īs works vanished. Fortunately, contemporary scholarship questions these premises and shows interest in the Post-classical period in which scholars like Taftāzānī appeared. However, little advancement has been made so far due to the lack of understanding regarding the commentary tradition and highly technical texts. The present research throws light on some of the most fundamental topics of theology written by one of its most influential scholars. The first aim is to clarify important features of the commentary tradition, which will help eliminate confusion regarding the opposing positions the same author took in different works. The second aim is to show how later theologians defined theology, its connection to epistemology, and how they presented their most fundamental conceptual tools. The final aim is to investigate their definition of evidence and its twofold division into rational and textual evidence. Case studies will illustrate how different theological issues relate to the previously discussed topics of epistemology and evidence.