Adaptation and barriers to flood and drought in İstanbul, Turkey
Türkiye İstanbul'da sel ve kuraklığa karşı uyum ve engeller
- Tez No: 824531
- Danışmanlar: PROF. DR. EMILY BOYD, DR. GIUSEPPE FEOLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Reading
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Climate change is becoming an essential issue in Istanbul, Turkey. The indication of this is the increase in severe drought and flooding during recent years. In addition, some problems in Istanbul such as unplanned urbanisation increase the severity of Climate Change impacts. On the other hand, there are several actors which are responsible for taking measures so as to reduce vulnerability and build adaptive capacity; governmental actors such as ministries and their departments (AFAD, DSI etc.), local actors such as IMM and its departments for instance, ISKI and AKOM. Adaptation measures, which are taken by actors for floods, include renewing drainage and sewage systems, preparing flood risk map and flood hazard maps to assess possible risk, using technology such as GIS and RS to find out vulnerable regions, reclamation of creeks to improve water flow, and TEUS Project (Flood Early Warning System) to reduce damage. Adaptation measures for drought include recycling of water, reducing of water leakage by renewing old water networks, and searching new water resources (Melen Project) Additionally, there are a number of adaptation limits that hamper the adoption and implementation of adaptation measures, such as absence of information, lack of attention for environmental issues, lack of leadership, poor understanding of Climate Change, regulation conflicts and jurisdictional barriers.
Özet (Çeviri)
İklim değişikliği İstanbul'da önemli bir sorun haline gelmektedir. Bunun göstergesi son yıllarda şiddetli kuraklık ve su baskınlarının artmasıdır. Ayrıca İstanbul'daki çarpık kentleşme gibi bazı sorunlar da İklim Değişikliği etkilerinin şiddetini arttırmaktadır. Öte yandan, kırılganlığın azaltılmasına ve uyum kapasitesinin geliştirilmesine yönelik tedbirlerin alınmasından sorumlu çeşitli aktörler bulunmaktadır; bakanlıklar ve onların ilgili daireleri (AFAD, DSİ vb.) gibi kamu aktörleri, İBB ve onun daireleri, İSKİ ve AKOM gibi yerel aktörler. Aktörler tarafından taşkınlara karşı alınan uyum önlemleri arasında drenaj ve kanalizasyon sistemlerinin yenilenmesi, olası riskin değerlendirilmesi için taşkın risk haritası ve taşkın tehlikesi haritalarının hazırlanması, hassas bölgelerin tespit edilmesi için CBS ve RS gibi teknolojilerin kullanılması, suyun iyileştirilmesi için derelerin ıslahı ve hasarın azaltılması için TEUS Projesi (Taşkın Erken Uyarı Sistemi) yer almaktadır. Kuraklığa uyum tedbirleri arasında suyun geri dönüşümü, eski su şebekelerinin yenilenerek su sızıntısının azaltılması ve yeni su kaynaklarının araştırılması yer almaktadır (Melen Projesi). Ek olarak, bilgi eksikliği, çevre sorunlarına dikkat eksikliği, liderlik eksikliği, İklim Değişikliği konusunda yetersiz anlayış, düzenleme çatışmaları ve yargı engelleri gibi uyum önlemlerinin benimsenmesini ve uygulanmasını engelleyen sınırlılıklar vardır.