Alain Badiou'nun siyaset düşüncesi
Alain Badiou's political thought
- Tez No: 824580
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RUFAYİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, Alain Badiou'nun hakikate dayalı, yeni özgürleşme siyaseti düşüncesi ele alınmaktadır. Badiou bir durumda mümkün olan başka olasılıkların olabileceğini varlık ve olay kuramıyla temellendirir, varlık ve olay arasındaki yarılmadan ortaya çıkan yeni olanı siyaset düşüncesine uyarlar. Mevcut düzendeki kapitalizmi, devleti, parlamentarizmi eleştiren ve bu düzenden başka bir düzen olasılığının olamayacağı fikrine karşı çıkan Badiou, hakikat-olay-özne ve komünizm ideası ile yeni olanın imkanını gösterir. Bu çerçevede de ilk bölümde Badiou'nun varlık ve olay kuramı ve kuramın temel ilkeleri, kavramları üzerinde durulmuştur, ikinci bölümde ise hakikate dayalı, yeni özgürleşme siyasetinin nasıl mümkün olabileceği Badiou'nun incelediği olay niteliği taşıyan örnekler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Alain Badiou's truth-based politics of emancipation idea is discussed. Badiou expresses that, based on the theorem of being and event, there can be different possibilities which are in the situation and he adapts the new which is generated from the split of being and event to the politics. Badio stating that there can be a new order by criticising capitalism, the state, parliamentarism shows the possibility of the new with truth-event-subject and communism idea. Within this scope, Badiou's being and event theorem and basic principles are discussed in the first part. In the second part, the possibility of truth-based, new politics of emancipation is shown with Badiou's examples that can be thought as event.