Can a crab walk in the air or walk through walls? Impact of watching fantastical content on young children's cognitive skills
Bir yengeç havada yürüyebilir veya duvarın içinden geçebilir mi? Fantastik içerik izlemenin küçük çocukların bilişsel becerileri üzerindeki etkisi
- Tez No: 824592
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yürütücü işlevler, düşünce ve eylemlerin bilinçli bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan üst düzey bilişsel süreçleri ifade eder ve çocukların sosyal ve akademik başarıları için hayati önem taşımaktadır. Geçmiş araştırmalar, fantastik içerik izlemenin küçük çocukların yürütücü işlev becerileri üzerinde kısa süreli olumsuz etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Beklenmedik ve zor anlaşılır doğası ile fantastik içerik bilişsel kaynakları tüketerek sonraki karmaşık yürütücü işlev görevlerinde düşük performansa neden olabilir. Bu zamana kadar hiçbir çalışma bu olumsuz etkilerin ne kadar sürede ortadan kalktığını ve bu olumsuz etkilerin diğer bilişsel beceriler için de geçerli olup olmadığını incelememiştir. Bu deneysel çalışma (1) fantastik içeriğin çocukların yürütücü işlev becerilerini ne kadar süre etkilediğini tespit etmeyi ve (2) fantastik içeriğin çocukların yürütücü işlev becerileri dışındaki diğer bilişsel becerilerini de olumsuz bir şekilde etkileyip etkilemediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, 5 ila 6 yaş arasındaki 120 çocuk (M(SS)=66(5.52) ay) dört koşuldan birine rastgele atanmıştır: a) 8 dakikalık gerçekçi bir çizgi film (Caillou) izledikten hemen sonra test, b) 8 dakikalık fantastik bir çizgi filmi (Sünger Bob) izledikten hemen sonra test, c) aynı fantastik çizgi filmi izledikten 10 dakika sonra test ve d) 8 dakikalık serbest oyundan hemen sonra test (kontrol grubu). Bütün çocuklar bulundukları koşula bağlı olarak deneysel manipülasyondan ya hemen ya da 10 dakika sonra yürütücü işlev (çalışma belleği, vii ketleyici kontrol, bilişsel esneklik) ve 2 boyutlu zihinsel döndürme görevleri üzerine test edilmiştir. Araştırma sonuçları, fantastik çizgi film anında test koşulundaki çocukların çalışma belleği görevinde kontrol koşulundaki çocuklara kıyasla daha düşük skorlara sahip olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda, fantastik çizgi film anında test koşulundaki çocuklar, ketleyici kontrol görevinde de diğer üç koşuldaki çocuktan daha kötü performans sergilemiştir. Bilişsel esneklik ve zihinsel döndürme görevlerinde gruplar arası farklılık gözlenmemiştir. Önceki çalışmalarda olduğu gibi, fantastik içerik izlemek çocukların yürütücü işlev performanslarını (çalışma belleği ve ketleyici kontrol) olumsuz yönde etkilemiştir. Ancak bu olumsuz etkiler birkaç dakika içinde ortadan kaybolmuştur ve zihinsel döndürme görevinde gözlenmeyerek sadece yürütücü işlev becerilerine özgü görünmektedir. Bu sonuçlar, fantastik içeriğin, 2 boyutlu zihinsel döndürmeden daha kontrollü bir işleme gerektirebilecek yürütücü işlevlerle ilgili dikkat ve bilgi işleme sistemlerini geçici olarak etkileyebileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Executive function (EF) refers to high-order cognitive processes underlying conscious control of thought and action and is vital for children's social and academic success. Past studies showed that watching fantastical content has immediate negative effects on young children's executive function skills. Due to its unexpected and incomprehensible nature, fantastical content might tax cognitive resources, resulting in poor performances on subsequent EF tasks. There is yet no study investigating how long it takes for the negative effects to wear off and whether the negative effects apply or extend to other cognitive skills. The current experimental study aimed to (1) detect how long fantastical content affects children's EF performance, and (2) examine whether watching fantastical content negatively affects children's other (non-EF) cognitive task performance, namely mental rotation. One hundred twenty 5- to 6-year-old children (M(SD)=66(5.52) months) were randomly assigned to one of the four following conditions: a) immediate testing after watching an 8-min realistic cartoon (Caillou), b) immediate testing after watching an 8- min fantastical cartoon (SpongeBob), c) 10-min delayed testing after watching the fantastical cartoon, and d) immediate testing after an 8-min free play (control condition). After the experimental session, all children were tested on EF measures of working memory, inhibitory control, and cognitive flexibility, along with a measure of 2-D mental transformation. Results showed that children's performance for working memory in the fantastical cartoon-immediate testing condition was lower than in the control condition. Children in the fantastical cartoon-immediate testing condition performed worse in inhibitory control than children in the other three conditions. Groups did not differ on cognitive flexibility and mental transformation. As in previous studies, watching fantastical content negatively affected children's EFs (i.e., working memory and inhibitory control), but this negative impact disappeared in a few minutes and seems unique to EFs. These results suggest that fantastical content may temporarily affect attentional and information processing systems related to EFs, which may require more controlled activity than the processing of 2-D mental transformation.