İslam hukuku açısından sigara ile ilgili tartışmalar
Discussions on smoking in terms of Islamic law
  1. Tez No: 824626
  2. Yazar: MERVE ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, sigaranın İslam hukukundaki yerini ve bu konudaki farklı Fıkhî görüşleri detaylı bir şekilde ele almaktadır. Çalışma üç ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, sigaranın tarihsel serüveni irdelenerek, üretim süreçleri ve sağlık üzerindeki etkileri detaylandırılmıştır. Bu kapsamda, sigaranın tarihsel evrimi ve modern çağdaki sağlıkla ilişkilendirilen olumsuz yansımaları, kapsamlı bir literatür taramasıyla ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise, sigaranın İslam hukukundaki statüsüne dair dini değerlendirmeler mercek altına alınmıştır. Bu bağlamda, sigaranın haram veya mekruh olup olmadığına dair fıkıh araştırmacılarının analizleri ve çeşitli İslam kurumlarının bu konudaki hükümleri ele alınmıştır. Bu bölüm, dini metinlerin yanı sıra hadis ve fıkıh literatüründen elde edilen bilgilerle zenginleştirilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, sigaranın İslam hukukundaki hükmü üzerine farklı Fıkhî perspektifler irdelenmiştir.“Sigara Haramdır”,“Sigara Mekruhtur”ve“Sigara Mübahtır”görüşlerinin savunucularının argümanları ve bu görüşlere temel teşkil eden kaideler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, bu tez, sigaranın İslam hukukundaki yerini, tarihsel, sağlık ve Fıkhî boyutlarıyla ele alarak, konu hakkında kapsamlı ve akademik bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis delves deeply in to the position of tobacco with in Islamic jurisprudence and examines various juristic opinions on the subject. The study is comprised of three main sections. In the first section, the historical journey of tobacco is explored, detailingits production processes and impacts on health. With in this context, the historical evolution of tobacco and its negative repercussionsas sociated with health in the modern age are elucidated through an extensive literatüre review. In the second section, religio use valuations pertaining to the status of tobacco in Islamic law are scrutinized. In this context, analyses of juristic scholars on whe ther tobacco is forbidden (haram) or disliked (mekruh) are discussed, along with the decrees of various Islamic in stitutions on the subject. This section is enriched with in formation obtained from religious texts as well as had it hand jurisprudential literature. In the third section of the thesis, different juristic perspectives on the ruling of tobacco in Islamic law are examined. The arguments of proponents of the views“Tobacco is Haram (Forbidden)”,“Tobacco is Mekruh (Disliked)”, and“Tobacco is Mubah (Permissible)”and the foundational principles they rely on are studied in detail. In conclusion, this thesis provides a comprehensive and academic perspective on the position of tobacco in Islamic law, considering its historical, health-related, and jurisprudential dimensions.