Besi sığırlarında grup büyüklüğünün performans, sağlık ve davranış özelliklerine etkisi
Effect of group size on performance, health and behavioral characteristics in beef cattle
  1. Tez No: 824654
  2. Yazar: TAYFUN KURTMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL TÖLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, aynı büyüklükteki padoklarda farklı hayvan sayısının Simental ırkı danalarda performans, sağlık ve davranış özelliklerine etkisi irdelenmiştir. Çalışma 36 m2 yarısı düz beton ve yarısı ızgara beton zemine sahip bölmelerde gerçekleştirilmiştir. Padoklarda 8, 10 ve 12 baş 6 aylık yaşta dana yerleştirilmiştir. Altı aylık periyotlarla denemeler 3 kez tekrar edilmiştir. İki denemede 24 saatlik altı gün seçilerek hayvanların günlük davranışları zaman örneklemesi yöntemiyle (10 dk. aralıklı) belirlenmiştir. Gruplarda sosyal hiyerarşi belirlenmiş ve baskınlık sıralarına göre üst, orta ve alt olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different number of animals in the same size paddocks on the performance, health and behavioral characteristics of Simmental young bulls was investigated. The study was carried out in 36 m2 with half flat concrete and concrete slat floor. Eight, ten and twelve heads of 6 months old young bulls were placed in the paddocks. The trials were repeated 3 times in six-month periods. In two trials, six days of 24 hours were selected, and the daily behavior of the animals was determined by time sampling method (10 min. interval). Social hierarchy was determined in the groups and classified as high, medium, and low according to animals' dominance rank order.