Bir bitkisel yem katkı maddesinin (yumesa-meat plus) besi sığırlarında performans, bazı kan parametreleri ve karkas özellikleri üzerine etkileri
The Effects of Using a Herbal Feed Additive (YUMESA-Meat Plus) on performance, some blood parameters and carcass traits of finishing cattle
- Tez No: 499201
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİÇ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, bir özel sektör firması tarafından üretilen YUMESA Meat Plus isimli aromatik bitki karışımı kullanmanın besi sığırlarında besi performansı ( canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma değerleri), ultrasonik olarak ölçülen bazı karkas özellikleri ve bazı kan parametreleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Denemede kullanılan 20 baş Holstein erkek dana 15 gün alıştırma döneminden sonra 93 günlük denemeye alınmıştır. Denemeye alınan hayvanlar canlı ağırlıkları tartılıp eşit bir şekilde sırası ile kontrol ve deneme gruplarına dağıtılmıştır. Kontrol grubuna işletmede rutin olarak uygulanan besleme yöntemi uygulanmıştır. Diğer 10 hayvandan oluşan deneme grubuna ise aynı rasyona ilave olarak 50gr/baş/gün YUMESA Meat Plus ticari ismi ile pazarlanan bitkisel yem katkı maddesi yem üzerine dökülerek verilmiştir. Deneme ve Kontrol gurubundaki hayvanlara verilen yemler ve artan yemler günlük olarak tartılmıştır. Böylece her bir grubun toplam yem tüketimleri tespit edilmiştir. Tüm hayvanların canlı ağırlık verimleri işletmede bulunan kantar ile ayda bir tartılmıştır. Tartım zamanları arasındaki fark bulunarak hayvanların bireysel günlük canlı ağırlık artışları hesaplanmıştır. Yem tüketimleri bireysel olarak belirlenemediği için yemden yararlanma oranları da grup ortalaması olarak hesaplanmıştır. Deneme başlangıcı ve sonunda tüm hayvanlarda ultrason ile MLD kas derinliği ve yağ kalınlığı ölçülmüştür. Aynı zamanda alınan kan örneklerinde bazı kan parametreleri belirlenmiştir. Yapılan çalışmada elde edilen verilere göre kontrol ve deneme gurubu arasında besi performansı, bazı kan parametreleri ve karkas özellikleri bakımından istatiski olarak önemli bir fark bulunmamıştır. Deneme süresinin 0-93 gün arasında, gruplar arasındaki ortalama günlük canlı ağırlık artış farkı 177 g dır. Diğer bir deyişle, kontrol grubundaki hayvanlarda günde 1,209 kg canlı ağırlık artışı gözlenirken, deney grubundaki hayvanların günlük canlı ağırlık artışı 1.386 kg dır. Sonuç olarak deneme gurubundaki hayvanlar günlük 177 g daha fazla canlı ağırlık kazanmışlardır. Keza diğer elde edilen sonuçlara göre de rakamsal olarak olumlu yönde farklar bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışma ile Yumesa-Meat Plus Aromatik Bitki Karşımlı Premiks ile alakalı daha detaylı ve kapsamlı çalışmaların yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of using aromatic plant mixture named YUMESA Meat Plus produced by a private sector firm on fattening performance (live weight gain, feed consumption and feed utilization values), some carcass characteristics and some blood parameters. Twenty Holstein male calves used in the trial were taken for 93 days after 15 days of adapttion period. The live weights of the animals were weighed and distributed equally to the control and experimental groups. Routine feeding method in the farm was applied to the control group. For the experimental group consisting of 10 other animals, in addition to the same ration, 50 gr / head / day YUMESA Meat Plus herbal feed additive marketed with commercial name was given on the feed. Feeds and increased feeds for the animals in the experimental and control groups were weighed on a daily basis. Thus, the total feed consumption of each group was determined. The animals are weighed once about a month. The individual daily live weight gains of the animals were calculated by finding the difference between the two weighing times. As the feed consumption can not be determined individually, the feed utilization rates are also calculated as the group average. MLD muscle depth and fat thickness were measured by ultrasonography in all animals at the beginning and end of the trial. At the same time, some blood parameters were determined. According to the obtained data, there was no statistically significant differences between the control and the experimental groups in terms of fattening performance, some blood parameters and carcass characteristics. The fattening performance of the experimental group and the fattening performance of the control group are not statistical different. The mean daily weight gain difference between the groups was 177 gr between 0-93 days. In other words, while animals in the control group had a live weight gain of 1,209 kg per day, the daily live weight gain of the animals in the experimental group was 1,386 kg. As a result, the animals in the experimental group gained 177 g more live weight per day. According to the other results obtained, there are also positive differences in numerical values. In conclusion this study revealed the necessity of more detailed and comprehensive studies related to Yumesa-Meat Plus.