Türkiye denizlerindeki omurgasızların ve 2013-2022 yılları arası avlanan balıkların boy ve ağırlık ilişkilerinin incelenmesi
Analysis of the length-weight relationships of invertebrates and fish caught between 2013 and 2022 in Turkish seas
- Tez No: 824725
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUTLU GÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Deniz'lerindeki balıkların ve omurgasızların boy-ağırlık ilişkileri irdelenmiştir. Balıkları konu alan boy-ağırlık çalışmalarından 2013-2022 tarihleri arsında yapılan çalışmalar incelenmiştir. Denizlerdeki omurgasızların boy ağırlığını inceleyen çalışmalar bir tarih aralığı olmadan 2022 yılına kadar olanlar incelenmiştir. Toplamda 210 adet çalışma boy-ağırlık ilişkisi a ve b değerleri esas alınarak incelenmiştir. Toplam incelenen 128 aileye ait 284 türün, 212'sini balıklar, 72'sini ise omurgasızlar oluşturmaktadır. Balıklara ait boy ağırlık ilişkilerinde a değeri 1.10-7- 0,693 arasında b değeri ise, 1,598-3,8495 arasında değişim göstermektedir. Denizel omurgasızların boy-ağırlık ilişkileri ilk defa bu çalışma ile bir araya getirilmiş ve incelenmiştir. Denizel omurgasızlarda incelenen boy-ağırlık ilişkisi katsayılarında a değerinin 1.10-9 – 15,02 arasında b değerinin ise 0,0008-4,0775 arasında değişmektedir. Bir türü konu alan birden fazla araştırmada hesaplanan regresyon değerlerinden loga ve b değerlerinin regresyon analizi yapılarak grafikler oluşturulmuş, bir hat üzerinde yer almayan çalışmalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the length-weight relationships of fish and invertebrates that have been caught in the Turkish seas have been examined. Studies focusing on the length-weight relationships of fish conducted between the years 2013 and 2022 were investigated. The studies analyzing the length-weight of marine invertebrates were examined without a specific time frame, up until the year 2022. A total of 210 studies were assessed based on the parameters 'a' and 'b' for the length-weight relationship. Among the examined studies, a total of 284 species belonging to 128 families were identified, of which 212 of them identified as fish and 72 as invertebrates. For fish, the 'a' value in the length-weight relationships varies between 1.10-7 and 0,693, while the 'b' value ranges from 1,598 to 3,8495. The length-weight relationships of marine invertebrates have been collated and analyzed fort the first time in the present study. In case of marine invertebrates, the examined length-weight relationship coefficients show 'a' values ranging from 1.10-9 to 15,02, and 'b' values varying between 0,0008 and 4,0775. Regression analyses of logarithmic 'a' and 'b' values were conducted on multiple studies focusing on a single species, resulting in the creation of graphs and the identification of studies that do not align with the established regression line.