Cerrahi atık maskelerinin karayolu zayıf taban zeminlerin iyileştirilmesinde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigations of the usability of surgical waste masks in improving highway weak subgrade
  1. Tez No: 824733
  2. Yazar: FATİH SOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ALTAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma da atıkların geri kazanımını ve taban zemininin taşıma kapasitesini artırmak amacıyla cerrahi atık malzemeleri ve geogridler belirli konfigürasyonlarda zemine yerleştirerek statik yükler altında deneysel çalışmaya tabii tutulmuştur. Deneysel çalışmalarda takviye malzemelerinin temel içine yerleştirildiği derinlik, takviye tabaka sayısının etkisi incelenmiştir. Zemin içerisinde kullanılan takviye elemanlarının sayısı arttıkça temel taşıma basıncının arttığı gözlemlenmiştir. Temel içerisine yerleştirilen takviye elemanlarının yerleştirildiği derinlik azaltıldığında yük taşıma gücünde dikkate değer bir artış olduğu tespit edilmiştir. Aynı koşullarda Geogrid ile güçlendirilmiş zeminin Cerrahi atık malzemeleriyle güçlendirilmiş zeminden daha iyi performans gösterdiği saptanmıştır. Takviye elemanlarıyla güçlendirilmiş zeminlerin taşıma gücü kapasitelerini takviyesiz zeminlerin taşıma gücü kapasiteleriyle karşılaştırmak için matematiksel olarak ifade edilen taşıma gücü iyileştirme faktörü (BCIF) esas alınmıştır. Geogrid ile güçlendirilmiş zeminin BCIF değeri, Cerrahi atık maske ile güçlendirilmiş zeminin BCIF değerinden daha yüksek elde edilmiş olup yakın seyir izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, surgical waste materials and geogrids were placed on the soil in certain configurations and subjected to experimental study under statics loads in order to increase the recovery of wastes and the bearing capacity of the subgrade. In the experimental studies, the effect of the depth in which the reinforcement materials are placed in the foundation and the number of reinforcement layers were examined. It has been observed that the foundation bearing pressure increases as the number of reinforcement elements used in the soil increases. When the depth at which the reinforcement elements placed in the foundation placed is reduced, load -bearing capacity has been found to have a remarkable increase. In the same conditions, it was determined that the ground reinforced with geogrid outperformed the ground reinforced with surgical waste masks. To compare the bearing capacity of reinforced soils with the bearing capacity of unreinforced soils, the mathematically expressed bearing capacity improvement factor (BCIF) is used. The BCIF value of the soil reinforced with geogrid was higher than the BCIF value of the soil reinforced with surgical mask and followed a close trend.