Rosmarinik asit türevlerinin üçlü-negatif meme kanseri hücre hattı üzerindeki anti-kanser etkisinin hücresel yolakların incelenmesi aracılığıyla belirlenmesi
Determining the anti-cancer effect of rosmarinic acid derivatives on triple-negative breast cancer cell line through cellular pathways
- Tez No: 824734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE YEŞİLAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BÜŞRA BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tez çalışmasının amacı Rosmarinik asit (RA) türevlerinin anti-kanser özelliklerinin üçlü-negatif meme kanserine (ÜNMK) karşı yolaklar üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. ÜNMK hücre hattı olan MDA-MB-231 ve normal meme epitel hücre hattı olan MCF-10A kullanılarak RA'nın metil (RAME), etil (RAEE), propil (RAPE), bütil (RABE) esterleriyle hücre canlılık testi ve terapötik endeks değerleri belirlendi. RA, RAME ve RAEE esterlerinin hücre göçü ve invazyon üzerindeki etkisi, koloni oluşturma yetenekleri incelendi. Hücre döngüsünün tutuklanması, hücre apoptoz ve nekroz oranları akış sitometri ile incelendi. RA ve türevlerinin EMT ve apoptoz yolaklarındaki gen anlatım düzeylerine etkisi gerçek zamanlı ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) ile araştırıldı. RA, RAME, RAEE, RAPE ve RABE esterlerinin hücre canlılık oranını azalttığı, RAME ve RAEE'nin terapötik endeksleri yüksek olan iki aday olduğu bulunmuştur. RA, RAME ve RAEE ile devam edilen deneylerde, maddelerin koloni oluşumunu engellediği, yara iyileşmesini geciktirdiği, hücre göçünü azalttığı, hücre döngüsünü etkileyerek G2/M fazında tutuklama yaptığı ve apoptozu tetiklediği tespit edilmiştir. EMT yolağı incelendiğinde N-kaderin ve Slug genlerinde anlatımı azaldı. Apoptoz yolağında BCL-2 geni azalırken Kaspaz 3 gen anlatım seviyesinde artış görüldü. Sonuç olarak RA sahip olduğu anti-oksidan özelliği ve türevlerinin hücre içine alımı kolaylaştırması ile ÜNMK hücre hattında apoptozu tetikleyici yönde gen ifadelerini değiştirdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of anti-cancer properties of rosmarinic acid (RA) derivatives on pathways against triple-negative breast cancer (ÜNMK). Cell viability test was carried out with methyl (RAME), ethyl (RAEE), propyl (RAPE), and butyl (RABE) esters of RA using the ÜNMK cell line MDA-MB-231 and the regular breast epithelial cell line MCF-10A. Therapeutic index values were determined. The effects of RA, RAME, and RAEE esters on cell migration and invasion and their colony-forming abilities were investigated. Cell cycle arrest, cell apoptosis, and necrosis rates were examined by using flow cytometry. The effects of RA and its derivatives on gene expression levels in EMT and apoptosis pathways were investigated by real-time reverse transcription polymerase chain reaction (qRT-PCR). RA, RAME, RAEE, RAPE, and RABE esters have been identified as candidates that decrease cell viability, with RAME and RAEE showing high therapeutic indices. Continued RA, RAME, and RAEE experiments revealed that these substances inhibit colony formation, delay wound healing, reduce cell migration, induce cell cycle arrest at the G2/M phase, and trigger apoptosis. Examination of the EMT pathway demonstrated decreased expression of N-cadherin and Slug genes. In the apoptosis pathway, the expression of the BCL-2 gene was reduced, while an increase in the expression level of the Caspase 3 gene was observed. It was found that RA changed gene expressions in the direction of triggering apoptosis in ÜNMK cells with its anti-oxidant properties and facilitating the uptake of its derivatives into the cell.