İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin finansal okuryazarlığa ilişkin algı, tutum ve davranışlarının incelenmesi
Examination of financial literacy attitudes and behaviors of primary school students in the context of social studies course
  1. Tez No: 824759
  2. Yazar: PINAR BATUMLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR LEMAN BALBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin finansal okuryazarlık algı, tutum ve davranışlarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada karma araştırma desenlerinden yakınsak paralel desen kullanılmıştır. Bu kapsamda ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin Finansal okuryazarlık becerisine ilişkin öğrencilerin tutum ve davranış boyutunun ortaya çıkarılması için nicel, öğrencilerin finansal okuryazarlık algılarının ortaya çıkarılması için ise nitel yaklaşımlara ihtiyaç duyulmuştur. Dolayısıyla bu araştırmada karma yöntemle çalışılması uygun görülmüş ve karma araştırma yöntemlerinden Yakınsak Paralel Desen kullanılmıştır. Araştırma verileri 2022-2023 eğitim-öğretim yılı güz döneminde ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinden elde edilmiştir. Nicel veriler için“Marmara Finansal Okuryazarlık Tutum ve Davranış Ölçeği”ve nitel veriler için“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre öğrencilerin finansal okuryazarlık tutum ve davranış düzeyleri yüksek çıkmıştır. Anne baba eğitim durumunun, para biriktirmenin ise finansal okuryazarlık düzeyi üzerinde etkisi olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin finansal okuryazarlık algıları ise finansal planlama ve tüketim, ihtiyaç farkındalığı ve harcama bilinci, finansal sorumluluk temalarında şekillenmiştir. Nicel ve nitel bulgular beraber kıyaslandığında ölçeğin alt boyutları ile öğrenci algılarının örtüştüğü görülmektedir. Öğrencilerin finansal planlama ve tüketime ilişkin algıları alışveriş, bütçe, tasarruf ve kişisel bütçe yönetimi boyutlarında ortaya çıkarken, finansal sorumluluk ise vergi, tasarruf ve nitelikli meslek bağlamında ortaya çıkmış; öğrenciler verginin devlete karşı ekonomik bir sorumluluk olduğunu, meslek sahibi olarak ülkelerine katkıda bulunulabileceğini belirtmişlerdir. Bu sonuçlardan hareketle öğrencilerin finansal okuryazarlık tutum ve davranış düzeylerinin ve algılarının yüksek ve ilkokul düzeyinde yeterli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the financial literacy perceptions, attitudes and behaviors of primary school 4th grade students. Convergent parallel design, one of the mixed research designs, was used in the research. In this context, quantitative approaches were needed to reveal the attitude and behavior dimension of primary school 4th grade students regarding financial literacy skills, and qualitative approaches were needed to reveal students' financial literacy perceptions. Therefore, in this research, it was deemed appropriate to work with mixed method and Convergent Parallel Design, one of the mixed research methods, was used. Research data were obtained from primary school 4th grade students in the fall semester of the 2022-2023 academic year.“Marmara Financial Literacy Attitude and Behavior Scale”was used for quantitative data and“Semi-structured Interview Form”for qualitative data. According to the results of the research, the students' financial literacy attitude and behavior levels were found to be high. It has been determined that the educational status of the parents, and saving money have an effect on the level of financial literacy. The students' perceptions of financial literacy were shaped in the themes of financial planning and consumption, awareness of need and awareness of spending, and financial responsibility. When the quantitative and qualitative findings are compared together, it is seen that the sub-dimensions of the scale and student perceptions overlap. While students' perceptions of financial planning and consumption emerged in the dimensions of shopping, budget, savings and personal budget management, financial responsibility emerged in the context of tax, savings and qualified profession; Students stated that tax is an economic responsibility towards the state and that they can contribute to their country as a professional. Based on these results, it can be said that students' financial literacy attitude and behavior levels and perceptions are high and sufficient at primary school level.