A comparative study on the L2 motivational self system of Syrian refugee and Turkish learners of English
Suriyeli mülteci ve Türk öğrencilerin motivasyonel benlik sistemleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 824795
  2. Yazar: ZEYNEP DOĞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CANARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk ve Suriyeli mülteci öğrencilerin İkinci Dil Motivasyonel Benlik Sistemlerini (L2MSS) karşılaştırmayı ve İkinci Dil Motivasyonel Benlik Sistemindeki sekiz alt kategori arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Çalışma, deneysel olmayan, betimleyici korelasyon çalışması olarak desenlenmiş olup, veriler yapılandırılmış L2MSS anketi ile 13-18 yaş arasında olan 479 katılımcıdan toplanmıştır. Ortalama değerlerin ve katılımcıların İkinci Dil Motivasyonel Benlik Sistemleri arasındaki farklılıkların hesaplanması için betimleyici analiz, bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. İkinci Dil Motivasyonel Benlik Sistemi anketinde yer alan alt kategoriler arasındaki ilişkiyi göstermek için Pearson Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Araştırmanın bulguları, Suriyeli mülteci öğrencilerin İkinci Dil Motivasyonel Benlik Sistemlerinin her bir alt kategori için Türk öğrencilere göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Kültürel ilgi ve ideal ikinci dil benliği her iki grup için en yüksek değerlere sahip alt kategorilerdir. Ek olarak, bütünleştiricilik, İngilizce öğrenmeye ilişkin tutum, çevre, ideal ikinci dil benliği, gereken İngilizce benliği ve amaçlanan öğrenme çabası alt kategorilerinde, iki grup arasında anlamlı farklılıklar olduğu saptanmış, ancak İngilizce kaygısı ve kültürel ilgi kategorilerinde iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Son olarak, bütünleştiricilik ile İngilizce öğrenmeye karşı tutum, ideal ikinci dil benliği ve amaçlanan öğrenme çabası arasında olumlu yönde güçlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the L2 Motivational Self System (L2MSS) of Syrian refugee and Turkish learners of English and identify the possible relationship among the eight constructs of L2MSS between the two groups. The study adopted a descriptive non-experimental correlational research design and collected data from 479 learners aged 13-18 through a structured L2MSS questionnaire. Descriptive statistics, independent samples t-test and ANOVA tests were used to calculate the mean scores and explore how the two groups differed in L2MSS. To identify potential correlations between the constructs, the Pearson Correlation Coefficient was calculated. Results showed that Syrian refugee learners had higher mean scores on each motivational construct of L2MSS than Turkish learners of English. Cultural interest and ideal L2 self-received the highest mean scores from both groups. Further results indicated a statistically significant difference between Turkish and refugee learners with regard to integrativeness, attitudes to learning English, milieu, ideal L2 self, ought to L2 self and intended learning effort. Considering anxiety and cultural interest, the results yielded no significant difference between the groups. Lastly, integrativeness correlated positively and strongly with attitudes to learning English, ideal L2 self and intended learning effort for both Syrian refugee and Turkish learners.