İki dilli 5. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerinin incelenmesi
An investigation of bilingual fifth graders' reading comprehension skills
- Tez No: 824844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin iki dilli olmalarının okuduğunu anlama becerilerini etkileyip etkilemediğini ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini Van ili merkez ilçelerinde bulunan 143 ortaokulda öğrenim gören 5. sınıf öğrencileri, örneklemini ise bu okullardan çalışmanın amacına uygun olarak seçilen 2 ortaokulda öğrenim gören 229 tek dilli (Türkçe), 158 iki dilli (Kürtçe-Türkçe) olmak üzere toplam 387 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeline göre yürütülmüştür. Çalışmada veriler Okuduğunu Anlama Testi ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda tek dilli 5. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerileri iki dilli 5.sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerinden yüksek çıkmıştır. Bu fark istatistiksel olarak da anlamlıdır. Elde edilen diğer sonuçlara göre; erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre, 1 kitap okuyan öğrencilerin hiç kitap okumayan öğrencilere göre okuduğunu anlama becerilerinin anlamlı derecede farklılık gösterdiği görülmektedir. Öğrencilerin okuduğunu anlama becerileri okudukları kitap sayısına, aile gelir düzeylerine, anne ve babalarının eğitim düzeylerine göre anlamlı bir fark göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated whether bilingualism affected fifth graders' reading comprehension skills. The study population consisted of all fifth-graders from 143 middle schools in the districts of Van, Türkiye. The sample consisted of 387 fifth-graders [229 monolingual (Turkish) and 158 bilingual (Kurdish-Turkish)]. This quantitative study adopted a survey model. Data were collected using a Reading Comprehension Test. The data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS, v. 26). The results showed that monolingual participants were significantly better at comprehending what they read than bilingual participants. Male participants were significantly better at comprehending what they read than their female counterparts. Moreover, participants who read one book were significantly better at comprehending what they read than those who did not read any books. Participants' reading comprehension skills did not significantly differ by the number of books they read, family income, and parental education levels.