Güçlendirici liderlik tarzının çalışanların motivasyonu veiş tatmini üzerindeki etkisi
The effect of empowering leadership style on employee motivation and job satisfaction
- Tez No: 824847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Güçlendirici liderlik, son yıllarda giderek artan şekilde ilgi çeken bir liderlik yaklaşımıdır. Bu liderlik tarzı, çalışanların kendilerini geliştirmelerine fırsat sunan, sorumluluk almaları yönünde teşvik eden, karar süreçlerine dahil eden, kendilerini daha bağımsız hissetmelerine yardımcı olan bir anlayış çerçevesinde ele alınmaktadır. Birçok örgütsel değişken üzerinde etkili olduğu bilinen bu liderlik tarzı, çalışan motivasyonu ve iş tatmini açısından da dikkate değer bir değişkendir. Bu çalışmanın amacı güçlendirici liderlik tarzının çalışanların motivasyonu ve iş tatmini üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'da özel bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde yönetici pozisyonda görev yapan 242 katılımcı ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin istatistiki çözümlemeleri için SPSS programından yararlanılmıştır. Araştırmada güçlendirici liderliğin genel olarak iş motivasyonu ve iş tatmini üzerinde pozitif yönde etkisi olduğuna ilişkin bulgular elde edilmiştir. Çalışmanın, güçlendirici liderlik tarzının motivasyon ve iş tatmini üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunun anlaşılması, kurumlarda güçlendirici liderlik davranışlarının kazandırılması ve geliştirilmesi, motivasyon ve iş tatmininin yükseltilmesine ilişkin süreç, faaliyet ve uygulamaların gözden geçirilmesi ve iyileştirilmesi konusunda yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Empowering leadership is a leadership approach that has been increasingly attracting attention in recent years. This leadership style is based on an understanding that provides employees with opportunities to develop themselves, encourages them to take responsibility, involves them in decision-making processes, and helps them feel more independent. This leadership style, known to be effective on many organizational variables, is also a notable variable in terms of employee motivation and job satisfaction. The purpose of this study is to examine the impact of empowering leadership style on employee motivation and job satisfaction. To achieve this goal, a survey was conducted with 242 participants who hold managerial positions in the private banking, insurance, and automotive sectors in Istanbul. Data was collected through a questionnaire, and statistical analyses were performed using the SPSS program. The findings of the study revealed that empowering leadership has a positive impact on both job motivation and job satisfaction. This study is believed to be useful in understanding the effects of empowering leadership style on motivation and job satisfaction, developing and promoting empowering leadership behaviors in organizations, reviewing and improving processes, activities, and practices aimed at increasing motivation and job satisfaction.