Çocuk kardiyoloji polikliniğine göğüs ağrısı ilebaşvuran hastaların sonuçlarının geriye dönükolarak tanısal yönden değerlendirilmesi
Retrospective diagnostic evaluation of the results of thepatients who appli̇ed to the pediatric cardiology outpati̇entclinic with complaint of chest pain
  1. Tez No: 824913
  2. Yazar: ALIYA ISMAYILOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İRDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi çocuk kardiyoloji polikliniğine gelen hastalarda çocuk göğüs ağrılarını değerlendirmede son yaklaşımları tespit etmek, kalp kökenli göğüs ağrısının sıklığını ve nedenlerini belirlemek ve hangi hastaların çocuk kardiyoloji uzmanına yönlendirilmesi gerektiğini tanımlamaktır. Gereç ve Yöntem: T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu SUAM' da 31 Aralık 2021 ve 30 Nisan 2022 tarihleri arasında çocuk kardiyoloji polikliniğine başvuran 5-18 yaş grubu hastalar çalışmaya dahil edildi. Etik kurul onayı alındıktan sonra retrospektif olarak son bir yılın kayıtları hastane bilgi sistemi verileri incelendi. Bu hastaların yaş, cinsiyet, şikayet, pozitif muayene bulgusu, EKG ve EKO sonucu ile birlikte kesin tanı kaydedildi. Bu bilgiler değerlendirilerek en sık görülen kardiyak patolojiler tespit edildi ve bu tanılara götürecek klinik becerilerin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitim programlarına gereken eklemelerin yapılmasına katkı sağlaya bileceğini düşünüyoruz. Bulgular: Bu çalışmaya alınan 399 hastanın %51,9'u (n=207) erkek, %48,1'i (n=192) kız idi. Kardiyak dışı göğüs ağrısının %57,6'sı idiyopatik, %22,3'ü kas-iskelet sistemi, %9,3 psikosomatik, %4,8'i akciğer hastalıkları, %1,5'u ise gastrointestinal nedenlere bağlı olduğu tespit edildi. Hastaların sadece %4,5'inde (n=18) kardiyak nedenli göğüs ağrısı saptandı. En sık kardiyak nedenli göğüs ağrısı ise Mitral valv prolapsusu ve mitral yetersizlik idi. Sonuç: Çocuklarda göğüs ağrısının sebepleri genellikle yetişkinlerin aksine, nonkardiyak nedenlidir. Çocuk kardiyoloji polikliniğine başvuran hastaların sayısı oldukça fazladır. Yetişkinlerde göğüs ağrısı sıklıkla kardiyak nedene işaret ederken, çocuklarda ise bunun aksine, nonkardiyak nedenli göğüs ağrısı görülmektedir. Gerçekte ise yapılan çalışmalarda kardiyak nedenli göğüs ağrısı sıklığı %0-%5 arasında değişmektedir. Sonuç olarak çocuk kardiyoloji polikliniğine yönlendirilen hastaların çoğunluğunun uygun klinik durum olmadan yönlendirildiği tespit edildi. Göğüs ağrısı nedeniyle tespit edilen kardiyak kesin tanılar ve bu tanılara götürecek klinik becerilerin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitim programlarına gereken eklemelerin yapılmasına katkı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the latest approaches in the evaluation of pediatric chest pain in patients referred to the pediatric cardiology outpatient clinic of Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital, to determine the frequency and causes of chest pain of cardiac origin, and to define which patients should be referred to a pediatric cardiologist. Materials and Methods: T.C. University of Health Sciences Prof. Dr. Patients aged 5-18 years who applied to the pediatric cardiology outpatient clinic of Cemil Taşçıoğlu SUAM between 31 December 2021 and 30 April 2022 were included in the study. After the approval of the ethics committee, the hospital information system data of the last 1 year were reviewed retrospectively. The age, gender, complaints, positive examination findings, ECG and ECO results of these patients were recorded, as well as the definitive diagnosis. By evaluating this information, the most common cardiac pathologies were identified, and I think that the clinical skills that will lead to these diagnoses can contribute to the necessary additions to the Pediatric Health and Diseases specialty training programs. Results: 51,9% (n=207) of 399 patients included in this study were male and 48.1% (n=192) female. It was determined that 57,6% of non-cardiac chest pain was idiopathic, 22,3% was due to musculoskeletal system, 9,3% was psychosomatic, 4,8% was lung diseases, and 1,5% was due to gastrointestinal causes. was done. Cardiac chest pain was detected in only 4,5% (n=18) of the patients. The most common cardiac causes were mitral valve prolapse and mitral regurgitation. Conclusion: The causes of chest pain in children are generally noncardiac, unlike adults. The number of patients who applied to the pediatric cardiology outpatient clinic due to chest pain is quite high. While chest pain in adults often indicates a cardiac cause, on the contrary, noncardiac chest pain is seen in children. In reality, the frequency of cardiac-induced chest pain varies between 0-5% in studies.