Böbrek iskemi reperfüzyonu sonrasında sıçanlarda scube-1, scube-2, caveolin -1 ve iskemi biyomarkerlarının düzeylerinin belirlenmesi
Determination of scube-1, scube-2, caveolin-1, and ischemia biomarker levels in rats following renal ischemia reperfusion
  1. Tez No: 824918
  2. Yazar: REMZİ CAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ Çalışmamızda; renal iskemi reperfüzyondan sonra böbrekte gelişen hasarın, histopatolojik bulgular ve serum biyobelirteçleri yardımıyla karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya 51 adet dişi Wistar albino rat dahil edilmiştir. Tüm denekler iskemi ve kontrol grubu olacak şekilde, grup 3. gün, grup 1. hafta ve grup 2. hafta olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. Tüm iskemi gruplarında sol böbrek hilusu 45 dakika klampe edilip sonrasında açılarak iskemi reperfüzyon hasarı (IRI) oluşturulmuştur. Kontrol gruplarına ise sadece laparotomi işlem uygulanmıştır. Deney sonunda ratlardan 3. gün, 1. hafta ve 2. haftada iliac ven bifirkasyonsundan kan örnekleri ve renal doku örnekleri alınarak ratlar sakrifiye edilmiştir. Kan örneklerinden serum Sinyal Peptid Tamamlayıcı C1r/C1s, Uegf, ve Bmp1 - CUB-Epidermal Growth Factor 1/2 (SCUBE-1/2), Caveolin-1(Cav-1), albumin, iskemi modifiye albümin (İMA), total antioksidan status (TAS), total oksidan status (TOS) düzeyleri, oksidatif stres indeksi (OSİ), iskemi modifiye albümin/albümin oranı (IMAR, İMA/Albumin), kreatinin (Crea) ve böbrek üre nitrojen (BUN) incelenmiştir. Doku örnekleri hematoksilen eozin ile boyanarak ışık mikroskobunda nefropatolog tarafından değerlendirilmiştir. BULGULAR İskemi ve kontrol grupları arasında yapılan istatistiksel karşılaştırmada 3. gün, 1. hafta ve 2. hafta grupları kendi arasında karşılaştırılmıştır. İskemi gruplarında SCUBE-1, İMA, TAS, TOS, Crea, IMAR ve OSİ parametreleri kontrol gruplarına göre istatistiksel açıdan anlamlı olarak farklı görülmüştür. Cav-1 belirtecinde 3. gün ve 1. hafta grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülürken 2. hafta iskemi-kontrol grupları ix arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir. BUN değerlerinde sadece 3. gün gruplarında, albumin değerinde ise 1. hafta ve 2. hafta grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. SCUBE-2 değerleri baz alındığında hiçbir grupta istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. SONUÇ Böbrek IRI sonrasında oksidatif stresi ve iskemiyi gösteren markerlar artmış olup iskemi olmayan grup ile aralarında istatistiksel olarak fark gösterilmiştir. Aynı zamanda SCUBE-1 ve Cav-1'nın böbrek hasarı, organ fonksiyonu ve doku iyileşmesi göstermede birer biyobelirteç olarak kullanılabilmesi umut vaat edicidir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE This study aimed to investigate renal damage occurring in the kidney following renal ischemia-reperfusion damage through comparative analysis based on histopathological findings and serum biomarkers. MATERIAL AND METHOD In all ischemia groups, the left kidney hilum was clamped for 45 minutes and then released to create ischemia-reperfusion injury. Control groups only underwent laparotomy procedures. At the end of the experiment, rats were sacrificed, and blood samples were collected from the iliac vein bifurcation of rats at 3 days, 1 week, and 2 weeks, along with renal tissue samples. From the blood samples, serum levels of Signal Peptide Complement C1r/C1s, Uegf, and Bmp1 - CUB-Epidermal Growth Factor 1/2 (SCUBE-1/2), Caveolin- 1 (Cav-1), Albumin, ischemia-modified albumin (İMA), total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stress index (OSI), ischemia-modified albumin/albumin ratio (IMAR, IMA/Albumin), creatinine (Crea), and blood urea nitrogen (BUN) were examined. Tissue samples were stained with hematoxylin eosin and examinated by a nephropathologist under a light microscope. RESULTS Statistical analyses were conducted between the ischemia and control groups, and within the 3-day, 1-week, and 2-week subgroups. In the ischemia groups, the SCUBE-1, IMA, TAS, TOS, Crea, IMAR, and OSI parameters were found to be statistically different from the control groups. Specifically, SCUBE-1, IMA, TAS, TOS, Crea, IMAR, and OSI xi showed significant differences in the ischemia groups compared to the control groups. When analyzing the Cav-1 marker, statistically significant differences were observed between the 3-day and 1-week groups, but no statistically significant difference was found between the 2-week ischemia and control groups. BUN exhibited statistical significance only in the 3-day groups, while albumin showed statistical significance between the 1- week and 2-week groups. SCUBE-2 did not show any statistically significant differences in any of the groups. CONCLUSION Following kidney IRI, markers indicating oxidative stress and ischemia have shown an increase, and statistical differences have been demonstrated when compared to the non-ischemic group. Additionally, the potential use of SCUBE-1 and Cav-1 as biomarkers to indicate kidney injury, organ function, and tissue healing are exciting.